Koncerty i spektakle w nawiązaniu do komedii dell\'arte

Królewskie Arkady Sztuki w Warszawie

W czasie sześciu weekendów od 11 sierpnia do 16 września w Arkadach Kubickiego i na dziedzińcu Pałacu pod Blachą odbędą się spektakle, koncerty i przedstawienia teatralno-taneczne.

 "Kuglarze" to spektakl katowickiego teatru Gry i Ludzie, który nawiązuje do średniowiecznych pokazów jarmarcznych. Dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Taraszkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że w tym roku do udziału w festiwalu zaproszono grupy teatralne nawiązujące do tradycji teatrów ulicznych i komedii dell\'arte. - Są to spektakle w pewnym stopniu improwizowane - mówił. Na Królewskich Arkadach Sztuki będzie można zobaczyć spektakle teatrów tańca z Lublina, Sopotu i Gdańska. 

Część muzyczną Królewskich Arkad Sztuki rozpocznie w niedzielę koncert trio jazzowego Anny Serafińskiej. Zespół ma zaprezentować jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Inspiracji w muzyce jazzowej mają też szukać inne zespoły, które wystąpią na festiwalu. Są to: Opium String Quartet, trio akordeonowe Free Accordions, Radiowa Filharmonia New Art i Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Królewskie Arkady Sztuki zakończy 16 września występ orkiestry Warsaw Camerata, która zaprezentuje utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna. Z zespołem zagra oboista Tytus Wojnowicz. Koncert muzyki klasyków wiedeńskich w wykonaniu orkiestry kameralnej odbył się również w zeszłym roku. Dyrektor artystyczny powiedział, że zaprosił Warsaw Camerata ponownie, bo poprzednio z powodu dużego zainteresowania zabrakło miejsc dla części słuchaczy.

- W tym roku odmłodziliśmy repertuar zarówno muzyczny, jak i teatralny - mówił Taraszkiewicz. Na festiwalu zaprezentują się przede wszystkim młodzi wykonawcy i zespoły. - W młodych ludziach chęć tworzenia i poszukiwania nowego języka jest szczególnie widoczna. Dojrzali artyści mają już wyrobiony język, który jest z daleka rozpoznawalny - zaznaczył dyrektor.

W jego opinii wydarzeniem festiwalu będzie też spektakl lalkowy "Hamlet", który odbędzie się 8 września w Pałacu pod Blachą. Przedstawienie da teatr jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego Adama Walnego. Spektakl jest realizowany w autorskiej technice marionetek umieszczonych w naczyniach z wodą. Walny jest jedynym aktorem w lalkowej adaptacji Williama Szekspira. Wciela się on w postać ducha dającego życie wszystkim bohaterom.

W przedstawieniu "Komedianci" zaprezentują się mimowie z warszawskiego teatru Mimo. Sztuka opowiada historię grupy ulicznych komediantów, którzy podróżując z miejsca na miejsce od dawna nie mieli możliwości prezentowania swych umiejętności. Pewnego dnia przed ich wędrownym wozem całkiem niespodziewanie pojawiają się widzowie.

W tym roku organizatorzy zrezygnowali z przedstawień baletowych. Dyrektor zapowiedział, że prawdopodobnie w następnym roku na Królewskich Arkadach Sztuki zostaną pokazane etiudy w wykonaniu solistów polskiego baletu, przygotowane specjalnie na zamówienie festiwalu.

Przygotowania wystawy malarstwa, która będzie towarzyszyła festiwalowym wydarzeniom w następnym roku, nie wyklucza dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund.

(-)
PAP
10 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...