Kończy się II Festiwal Teatru Nie-Złego

Weekend w Legnicy

W nadchodzący weekend 24 i 25 listopada ostatnia tegoroczna odsłona 2. Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy. Tym razem publiczności zaprezentowane zostaną spektakle lubelskiego Teatru Provisorium i Kompanii Teatr.

Na dużej scenie im. Ludwika Gadzickiego Gombrowicz i Różewicz, a na deser klubowy koncert polskiej Kate Bush czyli Gaby Kulki. Taki jest program finalnej odsłony 2. Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy. Po sobotniej prezentacji Ferdydurke, ok. godz. 20.30 w Caffe Modjeska spotkanie z twórcami lubelskiego konglomeratu teatralnego Januszem Opryńskim i Witoldem Mazurkiewiczem.

W tegorocznej edycji festiwalu Legnica gościła wcześniej warszawski Teatr Na Woli (Nasza klasa i Koziołek Matołek w kwietniu), supraski Teatr Wierszalin (Wierszalin. Reportaż o końcu świata i Bóg Niżyński w czerwcu) i wrocławski Teatr ZAR (rzadko pokazywany w całości tryptyk Ewangelie dzieciństwa we wrześniu). W efekcie cztery tegoroczne weekendy z rozrzuconym na raty festiwalem dały legnickiej publiczności teatralnej szansę, jakiej wcześniej nie było. Atrakcyjny program i pełną możliwość obejrzenia go w całości bez nadmiernego wysiłku i przesytu.

- Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Zauważyliśmy jednak, że spora grupa legniczan kupowała karnety na wszystkie kolejne nasze propozycje. Taki program w zwartej formule byłby praktycznie nie do zrealizowania, a co więcej, nie do obejrzenia nawet dla bardzo wytrwałego miłośnika teatru - mówi dyrektorka festiwalu i prezeska współorganizującej go wrocławskiej Fundacji Teatr Nie-Taki Katarzyna Knychalska.

Dziewięć przedstawień czterech ważnych dla polskiej sceny zespołów artystycznych i kawiarniane spotkania z ich twórcami pozwoliły legnickim widzom na obejrzenie tego, co w polskim teatrze ważne, niebanalne i opatrzone zasłużonym certyfikatem jakości.

Taka będzie też finałowa odsłona festiwalu. Ferdydurke, jako - zdaniem wielu krytyków - najlepsze przeniesienie powieści Witolda Gombrowicza na teatralną scenę oraz głośne i wywołujące protesty kombatantów Do piachu Tadeusza Różewicza wystawiane rzadko, bo i autor dramatu zgody na jego wystawienie udziela nieczęsto i tylko najlepszym.- Obejrzymy spektakle teatru minimalistycznego, skoncentrowanego na aktorstwie i sensie sztuki w najlepszym wydaniu - zachęca Knychalska.

Będzie też wisienka na torcie czyli kończący drugą edycję festiwalu koncert Gaby Kulki w legnickim klubie Spiżarnia. - Wielu porównuje ją do Kate Bush, a i sama artystka nie ucieka od tego porównania. Było naszym wielkim marzeniem, by mogła u nas wystąpić. Zabiegaliśmy o to już podczas pierwszej, ubiegłorocznej edycji festiwalu. Teraz się udało! - cieszy się rzeczniczka festiwalu Marzena Gabryk-Ciszak.

Budżet tegorocznego festiwalu to 265 tys. zł, na który złożyły się: dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (87 tys. zł), wsparcie Fundacji Polska Miedź w Lubinie (150 tys. zł) oraz wkład własny teatru (28 tys. zł).

Więcej o programie ostatniej odsłony festiwalu na stronie www.niezly-festiwal.pl

Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
24 listopada 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia