Kończy się remont Teatru Wielkiego w Łodzi

Pierwsza premiera w zmodernizowanych wnętrzach planowana na marzec 2013

Dobiega końca remont, który na ponad rok wyłączył z użytkowania tę scenę operową. Modernizacja kosztować ma 59 mln zł. Pierwszym wydarzeniem po remoncie ma być premiera opery G. Donizettiego "Anna Bolena", którą zaplanowano na 23 marca 2013 r.

Trwające od stycznia tego roku prace dobiegają końca. Powstał już czteropiętrowy budynek techniczny opery stojący w pobliżu głównej siedziby Teatru. Pomieści w sobie magazyny dekoracji i kostiumów, pracownie: krawieckie, szewskie i scenograficzną, tak ważne dla bieżącej działalności teatru.

Praktycznie budynek jest gotowy, trwają jedynie końcowe prace przy montażu drewnianych podłóg i już w połowie stycznia odbędzie się wyposażanie wnętrz i przeprowadzka. "To ogromnie usprawni i przyśpieszy pracę oraz znacznie zmniejszy koszty" - ocenia dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Wojciech Nowicki.

Kończy się także renowacja i modernizacja wnętrza samego gmachu opery. Trwają tam jeszcze prace wykończeniowe nowo powstałej sceny kameralnej, która została wybudowana w dotychczasowym holu szatniowym na parterze budynku. Docelowo powstanie tam także galeria.

Odświeżone zostało foyer opery. Powstały nowe oszklone ciągi komunikacyjne, które mają rozjaśniać wnętrze oraz nowoczesne toalety. Szef opery żałuje jednak, że na razie nie ma pieniędzy na remont frontonu budynku Teatru. "Ale pewnie uda się je pozyskać w przyszłych latach za środków Unii Europejskiej" - liczy Wojciech Nowicki.

Modernizacja nie ominęła także samej sali widowiskowej opery. Jak wyjaśniła Aleksandra Mysiakowska z TW w Łodzi, poprawione zostaną fotele na widowni, które zostaną obłożone drewnianymi elementami, powstaną akustyczne podłogi w przejściach między rzędami, odświeżona zostanie boazeria. "To wszystko ma przywrócić prawie idealną kiedyś akustykę tej sali" - zaznaczyła.

W ramach modernizacji wymieniono także elementy techniki sceny głównej, które przez niemal pół wieku zestarzały się i zużyły. Opera zyskała nowe, ciche mechanizmy napędów zapadni i wózków scenicznych, wymieniona została mechanika urządzeń na górze sceny i pod nią. Ma to nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także stworzyć nowe, bogatsze możliwości inscenizacyjne.

- Obecnie prowadzone są już prace programistyczne i szkolenie personelu obsługującego nowe urządzenia - zaznaczyła Mysiakowska.

W styczniu mają rozpocząć się odbiory techniczne wykonanych prac. Dyrekcja opery liczy się jednak, iż mogą wystąpić konieczne poprawki, które mogą potrwać mniej więcej miesiąc. "Oczywiście ze specjalną uwagą przyglądać się będziemy miejscom strategicznym, a w nich tym zakresom prac, które generowały największe koszty" - dodaje dyrektor Nowicki.

Jeśli nie będzie większych problemów, prawdopodobnie nowy etap działalności zmodernizowanego Teatru Wielkiego w Łodzi otworzy premiera opery Gaetano Donizettiego "Anna Bolena", którą zaplanowano na 23 marca 2013 r.

Wartość całej inwestycji wynosi niemal 59 mln zł, z czego ponad 35,5 mln zł to unijne dofinansowanie. Na czas modernizacji zespoły artystyczne opery występują gościnnie głównie w Teatrze im. Jaracza, ale także w Filharmonii Łódzkiej i w klubie Wytwórnia.

(-)
(PAP)
28 grudnia 2012

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...