Konferencja "Opera w nowej przestrzeni - multimedia w teatrze"

propozycja Opery Krakowskiej na piatek

- Jesteśmy wyposażeni w możliwości korzystania z nowych technologii - mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. - Niemniej ta technologia jest dość droga, bo bardzo pracochłonna. Korzystamy więc z niej w sposób ograniczony - dodaje.

Impreza dotyczyć będzie zastosowania nowoczesnych rozwiązań multimedialnych w inscenizacji przedstawień w teatrach dramatycznych i muzycznych. Wezmą w niej udział twórcy i praktycy teatru: Maria Balcerek, Daniel Cichy, Krzysztof Garbaczewski, Mariusz Głodnicki, Wojciech Puś oraz Cezary Tomaszewski.

Nowa technologia wkracza na polskie sceny. Po telewizji, gdzie scenografia jest opracowywana niemal już wyłącznie komputerowo, coraz częściej reżyserzy teatralni i operowi sięgają po scenografie wyświetlane z wielu rzutników, programowane wcześniej w komputerze. A wszystko po to, by stworzyć na scenie iluzję, świat, w którym dzieje się akcja. Coraz częściej okazuje się, że nie trzeba już montować wielkich budowli na scenie, wystarczy je wyświetlić.

 Technologia multimedialna została użyta już w paru przedstawieniach Opery Krakowskiej. 

Na przykład w "Diabłach z Loudun" projekcja nieba zachwyciła publiczność, zaś w "Traviacie" na scenie pojawił się wyświetlany elektrokardiogram, zaś w "Księdze lasu" scenografia jest budowana z trzech projektorów, co powoduje złudzenie przestrzenności.

- Organizujemy tę konferencję po to, by wymienić doświadczenia i dowiedzieć się, jak najlepiej korzystać z nowych technologii - mówi Bogusław Nowak. - Mam nadzieję, że multimedia będą dopełnieniem przestrzeni teatralnej, a nie jedynym wypełnieniem.

W ramach konferencji trzy razy na dziedzińcu Collegium Maius - 31 sierpnia, 1 i 2 września, godz. 21.30 - zostanie zaprezentowane specjalnie przygotowane widowisko multimedialne "Opera w przestrzeni", oparte na fragmentach spektakli Opery Krakowskiej.

Widowisko powstanie przy współpracy Elektro Moon Vision.

- Będzie to połączenie mappingu z projekcjami z 10 przedstawień operowych, a także z żywym planem - mówi Wojciech Graniczewski, współreżyser widowiska.

Znaczy to, że na budynkach Collegium Maius, które dzięki komputerowym projekcjom będą zmieniały kształty, wyświetlony zostanie zaskakujący mix operowy z muzyką od Mozarta po Pendereckiego.

- Widowisko jest wielowarstwowe. Niektóre połączenia mogą być zaskakujące dla widzów - mówi Elwira Wojtunik, współreżyserka, należąca do grupy artystów sztuk wizualnych Elektro Moon Vision.

Bezpłatne wejściówki uprawniające do udziału w konferencji można odebrać w kasie Opery Krakowskiej, ul. Lubicz 48.

Agnieszka Malatynska-Stankiewicz
Dziennik Polski
29 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia