Konferencja w Teatrze Polskim w Poznaniu

2. edycja środowiskowej konferencji poświęconej systemowym zmianom w polskim teatrze oraz nowym modelom pracy teatralnej.

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na 2. edycję środowiskowej konferencji poświęconej systemowym zmianom w polskim teatrze oraz nowym modelom pracy teatralnej. Spotkamy się 26 i 27 września w Poznaniu, by rozmawiać o tym jak polepszyć funkcjonowanie teatrów w Polsce.

Tegoroczna edycja będzie poświęcona w dużej mierze zagadnieniom strukturalnym, prawnym i instytucjonalnym, ale nie zabraknie również miejsca na wątki związane z przebiegiem procesu twórczego.

Pierwszego dnia Andrzej Błażewicz opowie o pracy teatralnej w systemie godzinowym 10:00-14:00, 18:00-22:00 ze szczególnym uwzględnieniem jakości życia osób pracujących w tym trybie.

Karolina Szczypek przyjrzy się zagadnieniu projektariatu, a także związanym z tym zjawiskiem procedurom, które towarzyszą konkursom i naborom.

Szerokie grono panelistek i panelistów (Konrad Cichoń, Agnieszka Jakimiak, Paweł Dobek, Weronika Szczawińska, Julia Szmyt, Piotr Kaźmierczak) porozmawia po raz kolejny o idei kontraktu by porównać swoje doświadczenia z kontraktowania pracy teatralnej niemal równo rok po utworzeniu przez zespół aktorski Teatru Polskiego Przewodnika Pisania Kontraktu.

Paweł Sablik omówi ewolucję roli dramaturga/dramaturżki w procesie twórczym, oraz spróbuje nakreślić wizję przyszłości tego zawodu.

Wieczór zakończy panel dyskusyjny poświęcony krytyce teatralnej i wyzwaniom przed jakimi stoją dziś osoby piszące o teatrze. W panelu wezmą udział: Piotr Morawski, Katarzyna Niedurny, Ida Ślęzak, Przemek Gulda.

Drugi dzień będzie skupiony przede wszystkim wokół zagadnień legislacyjnych.

Jako pierwszy wystąpi Przemysław Kieliszewski oraz Łukasz Bonczek. Wspólnie opowiedzą o założeniach Ustawy o artystach zawodowych.

Następnie na scenie pojawią się Michał Skrzywanek i Ula Kijak, którzy nakreślą sytuację prawną freelancerów pracujących w teatrach przy okazji poszczególnych projektów oraz zaprezentują propozycję wzorcowej umowy reżyserskiej.

Robert Gulaczyk na podstawie przeprowadzanych przez siebie badań opowie w szerokiej perspektywie opowie o sytuacji polskich aktorek i aktorów teatralnych.

Konferencję zwieńczy panel o nazwie Demokratyzacja Instytucji Kultury podsumowujący całe wydarzenie.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby do Poznania i do aktywnego udziału w naszej konferencji. Każde wystąpienie i panel zwieńczy sesja Q&A, podczas której będzie można zadać pytania i podzielić się refleksjami. Wystąpienia i panele będzie można również obejrzeć na profilu FB Teatru Polskiego.

Katarzyna Kamińska
Teatr Polski w Poznaniu
9 września 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...