Konfliktowe relacje w Antalyi

"Łemko" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Spektakl Teatru im. Modrzejewskiej w reżyserii Jacka Głomba we wtorek 27 maja zaprezentowany zostanie publiczności 5. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Antalyi. Na trasie tureckiej podróży są także Ankara i Mardin.

36. osobowa zespół artystów i realizatorów przedstawienia wyleciał do Turcji w niedzielę 25 maja. Wcześniej, bo w środę, wyruszyła (i w sobotę dotarła do Antalyi) wynajęta przez teatr ciężarówka, na którą załadowano kostiumy, rekwizyty, sprzęt oświetleniowy i akustyczny, materiały promocyjne, ale przede wszystkim bogatą scenografię przedstawienia, w tym: drabiny, szafy, skrzynie, drewniany wózek i łemkowskie ikony.

- Do nocnego montażu scenografii, oświetlenia i nagłośnienia przystąpiliśmy niemal natychmiast po przybyciu na miejsce, bezpośrednio po zakończeniu niedzielnego spektaklu artystów z Chin - poinformował reżyser spektaklu i szef legnickiego teatru Jacek Głomb.

Wybór spektaklu "Łemko" (legnicka premiera w 2007 roku) na turecką wyprawę nie był przypadkowy. - Zrobiliśmy to całkowicie świadomie wiedząc, że niełatwe problemy styku i współistnienia narodów, grup etnicznych i wyznań są w Turcji bardzo żywe - objaśnia Jacek Głomb.

- Sztuka, której tłem są trudne, często konfliktowe relacje Polaków, Ukraińców, Łemków, Rosjan i Niemców może być inspirującą metaforą świata znanego i doświadczanego w Turcji, która z trudem akceptuje swoją wielonarodowość i problemy styku Turków z Kurdami, Ormianami, Arabami, Grekami - dodaje Władysław Chilmon, warszawski turkolog wspierający legniczan w artystycznej wyprawie.

"Łemko" w Antalyi prezentowany będzie dwukrotnie, w ostatnich dniach teatralnego festiwalu, po czym wyruszy w dalszą podróż po Turcji. Kolejne przedstawienia odbędą się w Ankarze (30 maja) oraz w Mardin (2 czerwca). Artystyczna podróż odbywa się w ramach programu kulturalnego związanego z 600-leciem stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją, na którą legnicki Teatr Modrzejewskiej otrzymał dotację ministra kultury w wysokości 150 tys. zł.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
27 maja 2014
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia