Konfrontacje tylko dla odważnych i nie odważnych

6. Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne POKOT

Dziś ruszają tegoroczne Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne „Pokot”, czyli festiwal amatorów sztuki teatralnej i będą trwać do niedzieli (16.03). W tym czasie Gorzów Wielkopolski zamieni się w kulturalne centrum kraju. Na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy wystąpią młodzi artyści, którzy może już wkrótce staną się znani szerszej publiczności.

Oprócz zdobywania pierwszych szlifów, będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach: choreograficznych, aktorskich i interpretacji tekstu. Mogą także liczyć na konsultacje w sprawie własnych scenariuszy.

„Pokot" gromadzi ludzi przybywających z bliska – zobaczymy m.in. gorzowskich „Prawie profesjonalnych", „PiiP" czy „BólWers". Nie zabraknie jednak także chętnych do konfrontacji z bardziej odległych terenów kraju. Pojawi się m.in. reprezentacja Zbąszynka ze swoimi „Fobiami", Kłodawa ukaże nam „Magię czasu", a Zielona Góra będzie straszyć „Efemerycznym smokiem". Te i jeszcze więcej ciekawych wydarzeń czeka nas w ten niezwykły weekend.

Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne są także miejscem inspiracji, wymiany doświadczeń, rozwijania pasji. Dają możliwość prezentacji najciekawszych zjawisk teatralnych twórczości aktorów – amatorów. To tutaj można doskonalić swój warsztat, uzyskać profesjonalne wskazówki co do dalszego rozwoju, ale również poznać i zintegrować ze środowiskiem teatralnym.

Konfrontacje to miejsce spotkania twórców teatru, aktorów, pedagogów – ludzi realizujących własne projekty w wielu miejscach regionu. To one niejednokrotnie zachęcają do dyskusji na temat aktywności twórczej artystów i rodzą pomysły do dalszej pracy.

Prócz wystąpień amatorów uczestnicy „Pokotu" będą mogli zobaczyć także zawodowych aktorów zmagających się z „Wesołymi kumoszkami". Komedia Szekspira pełna jest zabawnych zwrotów akcji, przelotnych miłostek oraz charakterystycznych, komicznych postaci. Sztuka w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka zrealizowana przez Jacka Głomba wydaje się być stosowną propozycją dla młodych adeptów sztuki teatralnej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w Konfrontacjach, a dla mniej odważnych pozostawiamy śledzenie informacji na stronie internetowej.

 

Barbara Koc
Dziennik Teatralny
14 marca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia