Koniec wakacji u Modrzejewskiej

Próby do spektaklu "Madonna, Księżyc i pies"

- Tworząc scenariusz korzystałem głównie z niemieckiego oryginału, z zawartych w powieści pomysłów, wykreowanych postaci i elementów akcji, ale generalnie - na potrzeby sceny - napisałem rzecz od nowa wykorzystując kilka procent z obszernego i wielowątkowego oryginału - objaśnia legnicki dramaturg, tłumacz i kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej Robert Urbański.

Sceniczną adaptację spina klamra roku 1989, czasu wschodnioeuropejskiej "wiosny ludów" i jej skutków dla Rumunii, w tym rozstrzelania komunistycznego dyktatora "Słońca Karpat". W zasadniczej części powraca jednak do jesieni roku 1957 i momentu wystrzelenia radzieckiego Sputnika z psem na pokładzie. Do lat brutalnej i przymusowej kolektywizacji, beznadziei, nędzy i straszliwej nudy. Ceauşescu w radiu, w telewizji i na ulicach, tylko w lodówce pusto.

Dla mieszkańców zagubionej w Karpatach wsi, w której żyją obok siebie Rumuni, Niemcy, Węgrzy i Cyganie, wiadomość o kosmicznej podróży Łajki jest wstrząsem. Dla nich jest to przerażające świadectwo, że ZSRR wyprzedził w kosmicznym wyścigu USA, za czym musi kryć się perfidny plan radzieckich komunistów, którzy dążą nie tylko do zatknięcia czerwonej flagi na Księżycu, ale najwyraźniej chcą porwać stamtąd Matkę Boską. Bohaterowie chcą temu zapobiec. Zawiązują spisek tropiony przez agentów Securitate.

Zanim jednak dojdzie do pierwszej legnickiej premiery w nowym sezonie zespół Modrzejewskiej zaprezentuje się na wyjeździe, 30 sierpnia o godz. 21.00, podczas - jak piszą organizatorzy - "finale grande" wakacyjnego VII Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Na scenie w zrewitalizowanych zabudowaniach dawnej kopalni Prezydent legniczanie pokażą "Orkiestrę" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba.

Dzień wcześniej, w czwartek 29 sierpnia o godz. 19.00, na dużej Scenie Gadzickiego w Legnicy obędzie się premierowa prezentacja musicalu "1241. Bitwa pod Legnicą", który od blisko roku przygotowuje całkowicie samodzielnie 80-osobowa grupa dolnośląskich uczniów i studentów. Opiekę nad finałową fazą przygotowań do wystawienia dwuaktowego, kostiumowego, muzycznego widowiska historycznego objął szef legnickiego teatru Jacek Głomb. - Bardzo zależy mi, by młodym ludziom się udało - zapewnia.

(-)
Materiał Teatru
27 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia