Konkurs dla młodych śpiewaków

3. Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

We wtorek Opera Śląska ogłosiła, że III Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia, a na zgłoszenia kandydatów czekają do 29 lutego.

Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej jest jedną z nielicznych imprez na świecie promujących młodych i utalentowanych śpiewaków.

Dla Australijki Eleny Xanthoudakis [na zdjęciu] zwycięstwo w II Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej okazało się trampoliną do kariery. Sopranistka zdobyła w 2008 roku nagrodę za najlepszy głos żeński, a także Grand Prix konkursu. - Po tym zwycięstwie Elena Xanthoudakis otrzymała angaż w Royal Opera House w Covent Garden w Londynie. Zawsze podkreślała, że nasz konkurs był dla niej jednym z ważniejszych etapów w karierze - powiedziała PAP we wtorek Grażyna Konieczna z Opery Śląskiej w Bytomiu.

We wtorek Opera Śląska ogłosiła, że III Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia, a na zgłoszenia kandydatów czekają do 29 lutego.

Konkurs odbywa się raz na cztery lata. Jest otwarty dla śpiewaków wszystkich narodowości - absolwentów i studentów uczelni muzycznych, średnich szkół i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów zawodowych, którzy w dniu rozpoczęcia konkursu nie przekroczyli 30 lat.

Rywalizacja odbywa się w trzech etapach. W każdym z nich śpiewacy muszą zaprezentować od dwóch do trzech arii operowych m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego, Ludwiga van Beethovena, także polskich kompozytorów, takich jak Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski. Ta reguła dotyczy także obcokrajowców, którzy - jak to ujęła - Konieczna, zawsze bardzo intensywnie ćwiczą język polski. "W ostatnim i trzecim etapie tego konkursu wszyscy obowiązkowo wykonują przed jury dwie arie, w tym jedną polską. Jedna z nich odbywa się zawsze w kostiumach oraz z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej - powiedziała Konieczna.

Przesłuchania są organizowane we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach. Finał odbywa się w Bytomiu.

Skład jury jest międzynarodowy. Zasiadają w nim wybitni kompozytorzy, śpiewacy, dyrygenci, m.in.: Gioacchino Gitto z Włoch, Ingrid Kremling-Domanski z Niemiec, Ihor Kushpler z Ukrainy, Jose Ferreira-Lobo z Portugalii, a także Wiesław Ochman, Eugeniusz Knapik, dyrektor Opery Śląskiej Tadeusz Serafin.

Regulamin Konkursu przewiduje trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia oddzielnie dla głosów żeńskich i męskich oraz Grand Prix.

Konkurs powołany został do życia w 1979 roku i jego pięć kolejnych edycji miało formułę ogólnopolską. Od siódmej edycji w roku 2004 konkurs uzyskał rangę międzynarodową. Jest to impreza unikatowa w skali kraju i jedna z nielicznych tego rodzaju na świecie. Od samego początku była wysoko ceniona przez polskich i zagranicznych krytyków muzycznych.

Patron Konkursu - Adam Didur (1874-1946), wybitny bas, przez 25 lat solista słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przeszedł do historii jako założyciel Opery Śląskiej po II wojnie światowej.

(-)
PAP
26 stycznia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia