Konkurs na plakat do nowego spektaklu

Teatr im. Andersena w Lublinie

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie przenosi na scenę książkę norweskiej autorki Gro Dahle "Zły Pan", poruszającej tematy, o których mówi się ciężko albo wręcz wcale - przemocy w rodzinie. Wzorem poprzednich premier ogłaszamy konkurs na plakat do nowego spektaklu.

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie podjął się tematu trudnego i ważnego. Przenosimy na scenę książkę norweskiej autorki Gro Dahle "Zły Pan", poruszającej tematy, o których mówi się ciężko albo wręcz wcale - przemocy w rodzinie. "Zły Pan" zaczyna się zwyczajnie: tato o wielkich, czerwonych, spracowanych dłoniach wraca uśmiechnięty z pracy. Czeka na niego synek - Boj. Potem jakiś drobiazg denerwuje tatę i rozpętuje się piekło.

To obrazkowa książka o tym, do czego może doprowadzić agresja. Autorka i ilustrator próbują oswoić tego wewnętrznego potwora, nauczyć, jak uzyskać nad nim kontrolę. Najbardziej poruszające w tej historii są emocje dziecka. Kiedy tato przychodzi do domu, nogi zaczynają się trząść i nie ma nad nimi kontroli... że kiedy mama i tata krzyczą, nie można oddychać i boli w brzuchu... czuję się strach w ramionach i plecach, kiedy tata zaczyna być milczący i coraz mroczniejszy... że ojcowie z różowych zamieniają się w czarnych... że gwałtownie odwracają się , zamieniają się w kogoś innego, niebezpiecznego... I są w tych opowieściach obrazy matek, które mówią: "Bądźcie cicho! Nie denerwujcie taty". Choć same dzieci niespecjalnie są głośne i niespecjalnie denerwują tatę...

Lubelski Teatr Andersena we współpracy z norweskim Teater Nova z Tonsberg, z reżyserką Siimone This podjął się poruszenia tego problemu tworząc spektakl teatralny. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się pomóc młodym widzom w zmierzeniu się i zrozumieniu tego ważnego i jakże trudnego tematu, obecnego w życiu wielu małych ludzi.

Wzorem poprzednich premier ogłaszamy konkurs na plakat do nowego spektaklu. Zwracamy się do Państwa z prośbą o to by Wasze dzieci narysowały Złego Pana. Kim jest zły pan? Kto to jest? Jak wygląda? Możecie przeczytać swoim podopiecznym książkę "Zły Pan" - jeśli jest dostępna - albo po prostu zorganizować "rysowanie" Złego Pana!

Warunki uczestnictwa w konkursie:
- w konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
- technika prac: kredka
- format prac znormalizowany : A4, pionowy; (prace nieformatowe nie będą oceniane)
- Uwaga - prosimy nie umieszczać na rysunku żadnych napisów, tytułów itp.
- opis prac na odwrocie: imię, nazwisko i wiek autora, imię i nazwisko nauczyciela (opiekuna) oraz jego adres mailowy i telefon kontaktowy (bardzo prosimy o czytelne opisanie prac na odwrocie)
-prace należy przesłać lub przynieść osobiście w terminie do 20 czerwca 2014 pod adres:

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie
ul.Dominikańska 1
20-111 Lublin

- jury złożone z wybranych twórców realizujących przedstawienie "Zły Pan" oraz członków rady artystycznej Teatru Andersena dokona wyboru najlepszej pracy oraz przyzna wyróżnienia.
- wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie www.teatrandersena.pl
- najlepsza praca zostanie wykorzystana jako projekt plakatu przedstawienia (premiera - wrzesień 2014);
- autorzy nagrodzonych prac otrzymają zaproszenie na premierę pedagogiczną spektaklu, podczas której otrzymają nagrody, oraz będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i aktorami spektaklu.

(-)
Materiał Teatru
6 czerwca 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia