Konkurs na scenariusz słuchowiska o tematyce historycznej

Konkurs ZAIKSu i Teatru Polskiego Radia rozstrzygnięty

Utwór „Pistolet" Wojciecha A. Dróżdża zdobył I nagrodę w konkursie „Znajdź historie/ę" na scenariusz słuchowiska o tematyce historycznej. Konkurs został zorganizowany przez ZAIKS oraz Teatr Polskiego Radia z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90-tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio.

Teksty scenariuszy słuchowisk na konkurs „Znajdź historie/ę" można było zgłaszać od 16 listopada 2018 r. do 15 stycznia 2019 r. Organizatorzy oczekiwali na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi.

– Na konkurs nadesłano 114 prac. Wielu autorów budowało narrację na nieznanych szerzej źródłach i archiwach twórczo rozwijając znaleziony w nich materiał faktograficzny – mówiła po posiedzeniu jury Małgorzata Semil-Jakubowicz.

Jury obradowało w składzie: Małgorzata Semil-Jakubowicz (Przewodnicząca), Agnieszka Lubomira Piotrowska, Jan Buchwald, Krzysztof Czeczot, Janusz Kukuła, Ingmar Villiqist i Krzysztof Sielicki.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami Jury postanowiło nagrodzić następujące utwory:

I nagroda - utwór „Pistolet" godło: PISTOLET

II nagroda - utwór „Daisy" godło: ARIEL

III nagroda - utwór „Siłacze" godło: CZŁOWIEK JAJKO

Jury przyznało także dwa wyróżnienia za utwory:

„Ofiara losu" godło: HIPPERRCINNUMM oraz „Narożnik" godło: CZARNE SŁOŃCE.

Po otwarciu kopert z godłami poznano autorów.

I nagroda - utwór „Pistolet" Wojciecha A. Dróżdża

II nagroda - utwór „Daisy" Aliny Moś-Kerger

III nagroda - utwór „Siłacze" Łukasza Staniszewskiego

Wyróżnienie - utwór „Ofiara losu" Piotra Bulaka

Wyróżnienie - utwór „Narożnik" Janusza Łastowieckiego

Laureatom konkursu na słuchowisko „Znajdź historie/ę" przyznano nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych.

– Oczekiwaliśmy na teksty, w których jak w stendhalowskim lusterku odbija się otaczający nas świat i losy ludzi, którzy z czułością i wrażliwością na niego patrzą. Dla nas liczył się przede wszystkim język opowieści, ponieważ teatr radiowy był i jest „domem słowa". Wybór był niezwykle trudny. Dostaliśmy wiele bardzo dobrych utworów, które nas czasem zaskoczyły, czasem wzbudziły kontrowersje, a czasem wręcz zachwyciły. Serdecznie gratulujemy Laureatom, ale też dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi pracami – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Szczegóły konkursu na stronach www.polskieradio.pl/teatr oraz www.zaiks.org.pl.

 

Krystian Cieślak
Polskie Radio S.A.
21 lutego 2019

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia