Konkurs na tytuł nowego spektaklu

opartego na utworach wybitnego autora Mariana Hemara

Konkurs na tytuł nowego spektaklu muzycznego ogłosił Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Będzie on oparty na utworach wybitnego autora tekstów piosenek, jednego z najwybitniejszych satyryków okresu międzywojennego, poety i tłumacza Mariana Hemara

Premiera przedstawienia odbędzie się 7 października tego roku na dużej scenie Teatru im. Adama Mickiewicza z okazji 85-lecia istnienia zespołu aktorskiego w Częstochowie.

- Cały spektakl zbudowany będzie z utworów Mariana Hemara, jego skeczów, wierszy satyrycznych i siedemnastu piosenek. Staraliśmy się z Piotrem Machalicą, bo wspólnie nad tym projektem pracujemy, tak zbudować program z tego przebogatego materiału jaki pozostawił po sobie Hemar, by był on atrakcyjny dla współczesnej publiczności - powiedział PAP dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza Robert Dorosławski.

Spektakl zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza powstanie w oparciu o zabawne teksty z kabaretu "Qui pro quo", natomiast druga część przedstawienia będzie bardziej refleksyjna. - O ile w pierwszej części chcemy pokazać kabaret przez Mariana Hemara, o tyle w drugiej części bardziej samego Hemara poprzez teksty nostalgiczne i emigracyjne - powiedział Dorosławski.

Propozycje tytułów do nowego spektaklu można nadsyłać do 18 czerwca mailem na adres: promocja@teatr-mickiewicza.pl. Każde zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko oraz wiek autora propozycji i numer telefonu.

Nagrodą dla zwycięzcy będzie podwójne zaproszenie na pokaz premierowy spektaklu w październiku.

Oceny wszystkich nadesłanych propozycji podejmie się specjalnie powołane jury złożone z twórców przedstawienia. Dorosławki zaapelował by tytuły nie odnosiły się bezpośrednio do konkretnych utworów Hemara. - Nie zależy nam na tym, aby uczestnicy konkursu sięgali do jego spuścizny, bo mamy trochę takich pomysłów, liczymy na bardziej abstrakcyjne pomysły - powiedział dyrektor teatru.

Prawdziwe nazwisko Mariana Hemara to Jan Marian Hescheles. Urodził się w 1901 roku we Lwowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Był kuzynem Stanisława Lema. We Lwowie ukończył gimnazjum i studiował filozofię i medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Na studiach rozpoczął działalność literacką pisując do lokalnych teatrzyków rewiowych. W 1924 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą poetycką "Skamander" oraz rewiami "Qui pro quo", "Banda", "Ali Baba". Pisywał skecze i monologi wykonywane między innymi przez: Ludwika Sempolińskiego, Zulę Pogorzelską i Adolfa Dymszę.

Dorobek literacki Hemara jest ogromny - ponad 3000 niezwykle popularnych piosenek, do których sam komponował muzykę, setki wierszy, kilkanaście sztuk i słuchowisk radiowych. Był również współpracownikiem "Wiadomości Literackich", oraz dyrektorem teatru Nowa Komedia (1934-1935). Był autorem tekstów takich szlagierów jak: "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Nikt, tylko ty", "Jest jedna, jedyna", "Upić się warto".

Zmarł 11 lutego 1972 roku w Dorking pod Londynem, gdzie został pochowany.

(-)
PAP
8 czerwca 2012
Portrety
Marian Hemar

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia