Konkurs Pamiętajmy o Osieckiej

23. Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej" - Teatr Atelier w Sopocie

W Teatrze Atelier w Sopocie odbędzie się przegląd finalistów 23. Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.

„Życie ma swoje wybryki - i to cały jego wdzięk" pisała jako nastolatka w pamiętniku Agnieszka Osiecka. poetka, dziennikarka i autorka tekstów piosenek. Wiele z nich - jak „Okularnicy" czy „Małgośka" - przeszło do klasyki polskiej piosenki. Muzykę do jej tekstów pisali najlepsi polscy kompozytorzy. Osiecka. miała bowiem ten dar, że pisząc o sobie, pisała o każdym z nas.

Jej piosenki niezmiennie zachwycają wykonawców i słuchaczy. Któż nie zna takich piosenki jak „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", „ Na zakręcie", „Niech żyje bal", czy „Małgośka". Wciąż nowi wykonawcy sięgają po jej teksty.

Niewiele osób pamięta, że Osiecka w latach 50. odbyła staż dziennikarski w „Głosie Wybrzeża", tu zetknęła się z teatrem Bim Bom. Poznała wówczas m.in. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobielę.

Po latach był Sopot i Teatr Atelier dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi uznane przez krytykę za najciekawsze w jej dorobku. W Teatrze Atelier Andre Ochodlo i Osiecka wystawili wspólnie „Apetyt na śmierć" - opowieść o współczującym aniele śmierci na motywach „Wrogów" Singera.

Od 1997 roku sopocki teatr nosi jej imię. Tu nieprzerwanie od 1997 roku odbywa się konkurs wokalny na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Zaistniał dzięki staraniom przyjaciół poetki. Od roku 2018 roku jego głównym organizatorem jest Teatr Nowy w Poznaniu w partnerstwie z Fundacją Okularnicy. Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszej kolejności uczestników czekają przesłuchania na scenie Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, podczas tego etapu wyłonieni zostaną finaliści. Drugi etap to warsztaty artystyczne i koncerty w Teatrze Atelier w Sopocie, które kończą się uroczystą galą. W tym roku koncerty na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej odbywać się będą od środy do soboty (5-9 sierpnia). Koncert 8 sierpnia będzie dostępny tylko na zaproszenia. Bilety 65 zł. Teatr Atelier, Sopot, ul. Franciszka Mamuszki 2.

Grażyna Antoniewicz
Polska Dziennik Bałtycki
3 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia