Konkurs pod hasłem Czytelnia Kontrrewolucyjna

w Teatrze w Legnicy

W czasach, gdy teatry stawiają na rewolucję, Jacek Głomb idzie pod prąd. Dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej pół roku temu ogłosił Manifest Kontrrewolucyjny. Tekst, w którym zapowiedział Nowe Otwarcie w historii placówki. Opiera się ono na obronie czterech zjawisk: poczucia wspólnoty, opowieści zapomnianych, pojedynczego człowieka i artystycznego kunsztu.

Głomb wydaje się mocno dystansować wobec teatru eksperymentalnego, pełnego improwizacji oraz nielinearnie opowiadanych historii. Stąd manifest wzbudził mieszane uczucia. Krzysztof Mieszkowski z Teatru Polskiego we Wrocławiu przypomniał, iż legnicka scena zasłynęła właśnie nieszablonowymi i poszukującymi spektaklami typu "Ballada o Zakaczawiu", a sam teatr po prostu musi być na czasie. Głomb pozostaje jednak wierny swojej wizji odnowy. Zainaugurował trzyletni cykl Teatru Opowieści i chce w niego włączyć początkujących reżyserów.

Na witrynie legnickiego teatru ogłoszono właśnie konkurs pod hasłem Czytelnia Kontrrewolucyjna. Może wziąć w nim udział każdy aspirujący reżyser, pod warunkiem, iż nie ukończył 35 lat. Z listy udostępnionych na witrynie tekstów, należy wybrać jeden i opracować dwustronicową aplikację jego inscenizacji. Spośród nadesłanych prac, jury wybierze cztery najciekawsze. Powalczą one o zwycięstwo w ramach tytułowej czytelni, organizowanej przez teatr już jesienią. Laureat konkursu zrealizuje swą sztukę na deskach legnickiej placówki.

(-)
kulturaonline.pl
20 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia