Konkursowe kreacje aktorskie

XLVII Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej

Już od 47 lat w drugim tygodniu maja Kalisz zaprasza na scenę Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego zespoły teatralne z całej Polski. Kaliskie Spotkania Teatralne są najstarszym, nieprzerwanie odbywającym się festiwalem teatralnym w naszym kraju.

O jego wyjątkowości decyduje to, że w ramach konkursu oceniane są kreacje aktorskie, nie zaś koncepcje inscenizatorów czy repertuar. Tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej odbędzie się w dniach 6-12 maja, a na obu scenach Teatru im. Bogusławskiego zaprezentowanych zostanie 16 spektakli. W ramach konkursu oceniane będą kreacje aktorskie tylko w 11 przedstawieniach.

Zobaczymy głośne już wydarzenia minionych sezonów, m.in. opolskiego Baala w reżyserii Marka Fiedora i warszawską Miarkę za miarkę w reżyserii Anny Augustynowicz. W zaproszonych na festiwal spektaklach zobaczymy m.in. Jarosława Boberka, Tomasza Kota, Teresę Makarską, Dominikę Ostałowską. Kaliską scenę reprezentować będzie premierowa Mewa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Krystyną Horodyńską, Danielą Popławską i Stanisławem Michalskim. O przyznaniu statuetki Wojciecha i pozostałych nagród festiwalowych zadecyduje jury w składzie: Beata Fudalej, Dorota Segda, Maciej Nowak, Krzysztof Rekowski i Rudolf Zioło.

Ponadto, poza konkursem, pokazane zostaną trzy monodramy (Oczekiwanie J. Łagodzińskiego, ...syn M. Siegoczyńskiego i Yotam N. Semel) oraz dwa przedstawienia studentów Akademii Teatralnej w Warszawie - zwycięski spektakl z XXV Festiwalu Szkół Aktorskich - Tańce w Ballybeg B. Friela oraz montaż piosenek ze sztuk Bogusławskiego Świat srogi, świat przewrotny, przygotowany z okazji 250 urodzin twórcy sceny narodowej.

Artystycznemu programowi Spotkań towarzyszyć będą wydarzenia związane z Ryszardem Cieślakiem, urodzonym w Kaliszu współpracownikiem Jerzego Grotowskiego, który stał się ikoną aktorstwa XX wieku. Przed inauguracją festiwalu w foyer teatru odsłonięta zostanie tablica poświęcona Cieślakowi, a w czasie trwania festiwalu będzie można obejrzeć filmy dokumentujące jego role i uczestniczyć w rozmowie z Aliną Obidniak.
(zs)

(-)
Materiały Teatru
2 maja 2007

Książka tygodnia

Trailer tygodnia