Konspiratorzy i Wroniec

Wystawa "Pokój konspiratora" - Wrocławski Teatr Lalek

Plakaty opozycyjne, kasety z nagraniami utworów z lat 80. oraz powielacze to tylko niektóre z eksponatów składających się na wystawę "Pokój konspiratora", którą można będzie zobaczyć we wrocławskim Teatrze Lalek

Ekspozycja zainauguruje kolejny blok prezentacji spektaklu "Wroniec" w reż. Jana Peszka. Przedstawienie to adaptacja najnowszej książki Jacka Dukaja o tym samym tytule.

Głównym bohaterem "Wrońca" jest dziecko - mały Adaś, syn opozycyjnego pisarza. 13 grudnia 1981 - w Polsce pojawia się tajemniczy Wroniec, który porywa rodziców chłopca. Adaś wyrusza na poszukiwania bliskich przez szare miasto, zaludnione przez Milipantów, Członków i Bubeków na usługach Wrońca, z którym walczą Panowie Oporni.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wrocławskiego Teatru Lalek Anna Hejno, celem ekspozycji "Pokój konspiratora" jest nakreślenie szerszego kontekstu dla wystawianego na deskach teatru przedstawienia.

Wystawa ma charakter interaktywny. Eksponaty dokumentujące działalność opozycyjną lat 80. zostały zebrane w pomieszczeniu zainscenizowanym na pokój mieszkalny z tamtych lat. O dzielności opozycyjnej będą zwiedzającym opowiadać m.in. byli członkowie Międzyszkolnego Komitetu Oporu - antykomunistycznej organizacji uczniów szkół średnich, która powstała w 1985 r. we Wrocławiu.

Wystawie będzie towarzyszyć gra typu LARP (z ang. dosł. odgrywanie ról na żywo), w której publiczność będzie odgrywać role bohaterów powieści Dukaja.

Ekspozycję zorganizował wrocławski Teatr Lalek przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz byłymi członkami Międzyszkolnego Komitetu Oporu. Wystawę będzie można zwiedzać do 8 maja.

PAP
28 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia