Konstanty Krumłowski (1872 - 1938)

Dramatopisarz, autor wielu polskich sztuk teatralnych.

Urodził się 18 lutego 1872 w Kołomyi. Zmarł 17 sierpnia 1938 w Krakowie.

Syn Jana i Kazimiery z domu Gruszeckiej. Urodził się podczas wakacyjnego wyjazdu rodziców do majątku dziadka Benedykta Gruszeckiego, ale jego korzenie wywodziły się z Krakowa. Poza wyjazdem do Wiednia oraz pobytem w Warszawie, nie opuści Krakowa na dłuższy czas. Pochodził z dość zamożnej rodziny (ojciec zajmował posadę radcy stanu w Wiedniu) i był z pochodzenia Czechem. Uczęszczał do Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie, a następnie studiował w latach 1890-1892 prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ojca nakłaniany do kontynuowania nauki, a następnie pracy w dziedzinie, do której nie miał pociągu, orientował się coraz bardziej na młodopolskie hasła i literaturę.

Porzucił w końcu uniwersytet i wstąpił na scenę. Występował w 1893 u Lucjana Kwiecińskiego w Stanisławowie. W lecie tego roku zapewne u Władysława Kicińskiego w Parku Krakowskim (pod pseud. Manowski), w 1899 w zespole Władysława Powiadowskiego i J. Grodzickiego. Potem opuścił scenę i pracował jako urzędnik w Wiedniu i Krakowie.

Mieszkając w nowo zakupionym przez rodziców dworku na Zwierzyńcu, miał okazję do obserwacji życia podkrakowskiej ludności. To tu narodził się pomysł napisania „Królowej Przedmieścia", który przyniósł mu niekwestionowaną sławę przed wojną.

Za swoje patriotyczne przekonania był, na krótko, aresztowany w Warszawie przez Rosjan.

W latach międzywojennych cieszył się olbrzymią popularnością, tak w Krakowie, Polsce, jak i wśród zagranicznej Polonii. W 1936 otrzymał Srebrny Wawrzyn Akademicki za twórczość sceniczną.

Posiadał interesujące powiązania rodzinne gdyż rodzonym bratem jego matki był pisarz Artur Gruszecki, kuzynką Aniela Gruszecka córka Artura a mężem jego rodzonej siostry Heleny był znany warszawski lekarz, pionier higieny szkolnej dr Stanisław Kopczyński. W 1938 zostało hucznie uczczone czterdziestolecie jego pracy pisarskiej.
Umarł kilka tygodni po tej uroczystości.

Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego, Wikipedia

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
18 lutego 2021

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...