Konsumpcja nieludzka

"Komediant" - reż. Agnieszka Olsten - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodz

Trwają intensywne próby do spektaklu "Komediant" w reżyserii Agnieszki Olsten. Premiera 18 i 19. grudnia 2015 r., na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza w Łodzi. Za scenografię i kostiumy odpowiada Joanna Kaczyńska, muzykę - Jakub Suchar. W roli Bruscona Agnieszka Kwietniewska, a w obsadzie m.in.: Agnieszka Więdłocha, Urszula Gryczewska, Dorota Kiełkowicz, Marcin Korcz.

Dramat Thomasa Bernharda KOMEDIANT jest opowieścią o frustracji i niespełnieniu, która spotyka podstarzałego aktora. Bruscon, mimo wszystko, nadal pielęgnuje w sobie poczucie ogromnego talentu i wartości. Wraz z rodziną, która jest jego zespołem teatralnym i ze spektaklem, który uważa za swoje opus magnum jeździ po małych miastach i wystawia na scenach, które bardziej służą zabawom tanecznym niż wielkiemu repertuarowi teatralnemu. Niezadowolony aktor projektuje swoje frustracje na rodzinę, stając się toksycznym mężem i ojcem. Nie umiejąc znaleźć rozwiązania problemów w sobie obarcza tym zadaniem żonę i dzieci. Te wszystkie uwikłania powodują, że teatr Bruscona staje się psychoterapią i oddala się od sztuki. Ten toksyczny rodzinny układ jest dobrym materiałem do przyjrzenia się kondycji aktora oraz teatru we współczesnej kulturze.

Przygotowując premierę KOMEDIANTA interesuje nas nie sama historia Bruscona ale bardziej opowieść o statusie aktora. Ważnym wydaje się znalezienie odpowiedzi na pytanie czy aktorstwo to jeszcze powołanie, misja czy już tylko zawód, a czy teatr to przestrzeń dialogu i dyskusji czy miejsce czystej i szlachetnej rozrywki. Te fundamentalne pytania dotyczące profesji i zawodu są również pytaniami o kondycję współczesnych ludzi, o ich poczucie wartości, o frustracje wynikające z niemożliwości wypełnienia stawianych nam społecznie wymagań. Te wszystkie aspekty powodują, że tekst Bernharda staje się ostrą krytyką rzeczywistości opartej na posiadaniu i konsumowaniu, która mimo, że jest stworzona dla ludzi, staje się nieludzka.

(-)
Materiał Teatru
23 listopada 2015
Portrety
Agnieszka Olsten

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia