Kontrapunkt zapowiada się ambitnie

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

W konkursie 17 przedstawień, m.in. Liquid Loft z Wiednia, nagrodzone na biennale w Wenecji i nowy berliński spektakl Rene Pollescha. Wśród propozycji towarzyszących spektakl w technice hologramowej z Rzymu i plenerowa "Odyseja" Titanicka. Na finał głośna "Trylogia" Klaty

- Mało który festiwal może się pochwalić taką edycją - mówi Anna Garlicka, dyrektor Kontrapunktu. - Festiwal umiał reagować na zmiany w kulturze. A my co roku staramy się poszerzać jego formułę.

Komisja artystyczna ogłosiła wczoraj program 45. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt, którego główna część w tym roku odbywać się będzie między 20 a 25 kwietnia.

Z Warszawy przyjedzie "Lipiec", sztuka Iwana Wyrypajewa, jednego z najważniejszych rosyjskich dramaturgów współczesnych z jego muzą Karoliną Gruszką z Teatru na Woli. A także "Pani z Birmy", monodram na podstawie życia działaczki wolnościowej Aung San Suu Kyi, nazywanej "birmańskim Gandhim" z repertuaru Teatru Polonia w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej. Także dwa przedstawienia reprezentować będą Wrocław. "Kaspar" tamtejszego Współczesnego w realizacji Barbary Wysockiej (nagrodzonej ostatnio Paszportem Polityki) oraz "Macbetha" w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia. Klasykę postmodernizmu "Samotność pól bawełnianych" Koltesa zagra Teatr im. Żeromskiego z Kielc. Białostocki Teatr Lalek przywozi "Lisa" Piotra Tomaszuka, który to przedstawienie nazywa "teatrem śmierci z przymrużeniem oka".

Teatr Polski z Bydgoszczy zakwalifikował się z "V(F) ICD-10.Transformacje" Artura Pałygi w reż. Pawła Łysaka, który z ironicznym dystansem zajmuje się drogą, jaka Polska przebyła od 1989 r. Głos w dyskusji o współczesnej Polsce zabierze też Teatr Ósmego Dnia z Poznania "Paranoikami i Pszczelarzami". Natomiast "Niech żyje wojna!!!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu to spektakl inspirowany serialem "Czterej pancerni i pies", który pokazuje, jak władza buduje mity do doraźnych celów. Widzów, którzy widzieli niezwykłe przedstawienie wiedeńskiej grupy Liquid Loft na ubiegłorocznych Spoiwach Kultury, ucieszy powrót tej grupy, tym razem na Kontrapunkcie. Austriacy pokażą "Posing Project B/The Art of Seduction", nagrodzony już Złotym Lwem na weneckim biennale.

W tym roku zamiast dnia berlińskiego będzie dzień transgraniczny, zacznie się spektaklem w Szczecinie, by po wizycie w Broellinie zakończyć się w Berlinie dwoma przedstawieniami: "Trzecia generacja" w Schaubühne (aktorzy z Niemiec, Izraela, Palestyny starają się podjąć próbę wzajemnych relacji w historycznych uwarunkowaniach) oraz "Chór jest w wielkim błędzie", nowy tytuł Rene Pollescha w Volksbühne.

Niezwykle zapowiada się w programie imprez towarzyszących rzymska propozycja "Seigradi", spektakl ze scenografią zrealizowaną w technice hologramowej. Będzie też duże widowisko plenerowe, najnowsza produkcja Teatru Titanick, osnuta na wątkach "Odysei" Homera.

Kontrapunkt poprzedzi Mały Kontrapunkt (18-19 kwietnia) z przedstawieniami dla dzieci.

Miasto dofinansowało Kontrapunkt kwotą 630 tys. zł, Ministerstwo Kultury dało 300 tys. zł.

Sprzedaż karnetów ruszy w przyszłym tygodniu. Kosztować będą 320 zł, karnet transgraniczny 130 zł.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
18 marca 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...