Kopciuszek dla niewidomych

"Kopciuszek" - reż. Jacek Popławski - Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W katowickim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum - w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej - w najbliższy czwartek, 18 października o godz. 9.30 sztuka Marty Guśniowskiej "Kopciuszek" zagrana zostanie po raz pierwszy dla widzów niewidomych i słabo widzących. Będzie to premiera wersji z audiodeskrypcją.

Wyjaśnijmy, że audiodeskrypcja to werbalny opis sfery wizualnej – w tym wypadku konkretnego przedstawienia – a zatem tego, czego osoba niewidoma nie może zobaczyć. Przygotowany tekst odczytywany jest na żywo, w taki sposób, aby nie zakłócać dźwiękowej warstwy spektaklu.

Ateneum jest drugą (po Białostockim Teatrze Lalek) sceną lalkową w Polsce, która wprowadza tę wartą szerokiego rozpowszechnienia formę, pozwalającą na pełniejsze uczestnictwo w sztuce osobom niepełnosprawnym.

Dodajmy, że bezprzewodowe słuchawki na podczerwień, przez które niewidomi widzowie słuchać będą lektora, pozwolą na równoczesny i niezakłócony odbiór inscenizacji dzieciom pełnosprawnym.

Tekst audiodeskrypcji napisała na zlecenie teatru Izabela Künstler – doświadczona w tym zakresie specjalistka z Warszawy; lektorem będzie Jacek Popławski (aktor Ateneum i reżyser „Kopciuszka”).

Na pierwszy w Katowicach, a może i na Śląsku spektakl z audiodeskrypcją zaproszeni zostali uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.

Oferta Teatru Ateneum ciągle się poszerza. Od kilku już lat można tam korzystać ze słuchawek dla niedosłyszących; teraz również niewidomi będą mieli coś dla siebie.

rch
Materiały Teatru
18 października 2012

Książka tygodnia

Wszystkie nasze lalki
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Honorata Sych

Trailer tygodnia