Kopciuszek dla niewidomych

"Kopciuszek" - reż. Jacek Popławski - Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W katowickim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum - w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej - w najbliższy czwartek, 18 października o godz. 9.30 sztuka Marty Guśniowskiej "Kopciuszek" zagrana zostanie po raz pierwszy dla widzów niewidomych i słabo widzących. Będzie to premiera wersji z audiodeskrypcją.

Wyjaśnijmy, że audiodeskrypcja to werbalny opis sfery wizualnej – w tym wypadku konkretnego przedstawienia – a zatem tego, czego osoba niewidoma nie może zobaczyć. Przygotowany tekst odczytywany jest na żywo, w taki sposób, aby nie zakłócać dźwiękowej warstwy spektaklu.

Ateneum jest drugą (po Białostockim Teatrze Lalek) sceną lalkową w Polsce, która wprowadza tę wartą szerokiego rozpowszechnienia formę, pozwalającą na pełniejsze uczestnictwo w sztuce osobom niepełnosprawnym.

Dodajmy, że bezprzewodowe słuchawki na podczerwień, przez które niewidomi widzowie słuchać będą lektora, pozwolą na równoczesny i niezakłócony odbiór inscenizacji dzieciom pełnosprawnym.

Tekst audiodeskrypcji napisała na zlecenie teatru Izabela Künstler – doświadczona w tym zakresie specjalistka z Warszawy; lektorem będzie Jacek Popławski (aktor Ateneum i reżyser „Kopciuszka”).

Na pierwszy w Katowicach, a może i na Śląsku spektakl z audiodeskrypcją zaproszeni zostali uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.

Oferta Teatru Ateneum ciągle się poszerza. Od kilku już lat można tam korzystać ze słuchawek dla niedosłyszących; teraz również niewidomi będą mieli coś dla siebie.

rch
Materiały Teatru
18 października 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia