„Kopernik" otwiera sezon w Operze Krakowskiej

„Kopernik" - lib. Ałbena Grabowska - muz. Tomasz Szymuś - reż. Jakub Szydłowski - Opera Krakowska - 1.10.2023 r.

Musicalem wpisującym się w Rok Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę urodzin i 480 śmierci słynnego astronoma Opera Krakowska otwiera z początkiem października sezon artystyczny 2023/2024. Przełomowe odkrycie, które stało się rewolucją w nauce i na zawsze zmieniło postrzeganie świata; polityczne rozgrywki i historyczne przemiany; wreszcie uczucie bez szans na spełnienie - opowieść o Mikołaju Koperniku to wielowątkowa narracja ukazująca postać astronoma z perspektywy szerszej niż mówią o Koperniku szkolne podręczniki.

„Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc" – zapowiadają twórcy muzyczną opowieść o jednym z najsłynniejszych astronomów.

Libretto musicalu przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia astronoma. Mamy więc studia w Krakowie, Padwie i Bolonii, pracę naukową we Fromborku, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus".

"Nie zabraknie też miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling" - zapowiadają twórcy. Autorzy spektaklu chcą pokazać publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji.

Autorką libretta jest Ałbena Grabowska, znana szerokiej publiczności jako autorka hitowych powieści „Stulecie Winnych", które trafiły na telewizyjny ekran. Muzykę do „Kopernika" skomponował Tomasz Szymuś, kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Choreografię spektaklu opracował Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Scenografię oraz światło stworzył Grzegorz Policiński zaś autorem piosenek do musicalu jest Daniel. Wyszogrodzki. Musical wyreżyserował Jakub Szydłowski.

Na scenie zobaczymy i usłyszymy, m.in. Marcina Franca, Marcina Jajkiewicza i Janusza Krucińskego jako Mikołaja Kopernika oraz Agnieszkę Przekupień i Anastazję Simińską w partii Anny Schilling, a także Chór, balet i Orkiestrę Opery Krakowskiej pod batutą dyrektora Piotra Sułkowskiego.

Prapremierowe przedstawienia odbyły się w maju tego roku na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, miejscu, gdzie Kopernik prowadził badania astronomiczne, a jako kanonik fromborskiej katedry tam też spoczął po śmierci.

Musical miała okazję zobaczyć już również krakowska publiczność latem na wawelskim dziedzińcu. W tym sezonie "Kopernik" po raz pierwszy zagości na scenie Opery Krakowskiej.

Krakowskiej premierze towarzyszy wydawnictwo poświęcone musicalowi, w którym zostały opisane m.in. kulisy powstawania spektaklu.

Anna Piątkowska
Dziennik Polski
30 września 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia