"Korczak" zachwycił niemiecką publiczność

musical nie tylko o człowieczeństwie, ale też o nietolerancji

"Korczak" zachwycił niemiecką publiczność. Owacjami na stojąco zakończył się prapremierowy pokaz koncertowej wersji musicalu, wykonany przez artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nie bez znaczenie pozostaje także miejsce, w którym miało miejsce to wydarzenie, a mianowicie dawny obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Do Niemiec przyjechał 45-osobowy zespół dziecięcy, członkowie orkiestry i chóru OiFP z Damianem Aleksandrem na czele. W sumie ponad sto osób.

Wspomniany Damian Aleksander, odtwórca tytułowej roli, wspomina, że wielu widzów płakało podczas spektaklu. Ten wielonarodowy projekt pokazuje uniwersalność postaci Korczaka i jego przesłania. Musical udowadnia, że Korczak i jego dzieci to nie tylko martyrologiczne wspomnienie, ale wielobarwne pełnokrwiste postaci - dodaje artysta.

Sami twórcy musicalu nie pozostali obojętni na jego wydźwięk w sensie dosłownym i przenośnym. Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, przyznaje się, że sam miał problem z emocjami, gdy słuchał muzyki do spektaklu po raz pierwszy.

- Jest w niej dramatyczność, jest też fantastyczna siła. Do tego mądre libretto, w którym mowa nie tylko o człowieczeństwie, bezgranicznej tragedii Holocaustu, ale też o nietolerancji.

Premierę musicalu "Korczak” zaplanowano na 29 września w Białymstoku. Odbędzie się ona w drugim dniu uroczystości związanych z otwarciem nowego gmachu OiFP w Białymstoku.

(-)
Materiały Opery
1 września 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...