Korespondencja Aleksandra Fredry

Z cyklu Teatru Polskiego "Listy w Polskim"

Teatr Polski zaprasza na Scenę Kameralną 26 lutego o godz. 19.30 na kolejną odsłonę cyklu Listy w Polskim. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie historii zapisanej w listach Aleksandra hrabiego Fredry. Korespondencje przeczytają aktorzy Magdalena Smalara, Krzysztof Kumor oraz Dominik Łoś.

"Pan Bóg dozwolił Wam, Hrabio, stworzyć komedię polską i postawić ją na tym stopniu doskonałości, której nikt nie dorówna. () Będziecie naszym Molierem, to jest niedościgłym wzorem". /z listu Józefa Ignacego Kraszewskiego do Aleksandra Fredry/

Liczne hołdy składane pisarzowi przez mu współczesnych; przepełnione autentyczną miłością i troską meldunki o codziennym życiu wymieniane regularnie z członkami bliższej i dalszej rodziny; wreszcie szereg arcyciekawych, zwłaszcza z perspektywy lektury o 150 lat późniejszej, pism urzędowych, które twórca z racji pełnienia funkcji publicznych musiał dość często "produkować" - są treścią tej zaskakująco zwięzłej (jak na zwyczaje epoki) historii zapisanej w listach Aleksandra hrabiego Fredry.

Oficer ordynansowy w sztabie Napoleona I oraz uczestnik jego wyprawy na Moskwę; nieustraszony i nagradzany za waleczność żołnierz; a równocześnie umiejętnie pomnażający rodzinny kapitał wolnomularz i schorowany mizantrop - takim poznamy wyrosłego z oświecenia autora "Zemsty", który w dobie romantyzmu awansował do miana największego polskiego komediopisarza i do dziś tego berła nie oddał.

LISTY W POLSKIM: Aleksander Fredro

26 lutego 2013, g. 19.30,

Scena Kameralna Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Bilety do kupienia w kasach Teatru Polskiego.

(-)
Materiał Teatru
23 lutego 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia