Kosmiczna premiera w Teatrze Polskim

"Sferia" - reż. Katarzyna Szyngeria - Teatr Polski w Bielsku-Białej

Prapremiera spektaklu będzie miała miejsce 15 czerwca, o godz. 17.00 na terenie Galerii Sfera, przy ul. Mostowej 5, Galeria II ,na parkingu na 6 poziomie. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności.

SETI (ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence) to wieloletni międzynarodowy program naukowy, którego celem jest nawiązanie kontaktu z cywilizacją pozaziemską. W tym celu naukowcy analizują sygnały radiowe oraz świetlne docierające do Ziemi z przestrzeni kosmicznej.

Nieustanny nasłuch i analiza kosmicznego szumu wymagają komputerów o olbrzymiej mocy, dlatego w 1999 roku rozpoczęto projekt SETI@home, który umożliwia włączenie do badań zwykłych obywateli. Użytkownik jakiegokolwiek komputera może pobrać z sieci odpowiedni program i zainstalować go na własnym sprzęcie. Program pobiera przez internet porcje kosmicznego szumu i po ich przeanalizowaniu odsyła wyniki do serwerów uniwersytetu w Berkeley. Ta akcja – jedno z pierwszych „społecznościowych" badań naukowych prowadzonych na skalę globalną – zainspirowała twórców przedstawienia, które jest kolejną odsłoną inicjatywy Centrum Sztuki Kontrast, aby we współpracy z naszym teatrem i PWST w Krakowie dawać szansę na debiut reżyserom i dramatopisarzom najmłodszego pokolenia. Marzenie o kontakcie z cywilizacją pozaziemską nakłoni bohaterów spektaklu do spotkania się ze sobą nawzajem, a przede wszystkim do wejrzenia w siebie – gdyż spoglądając w kosmos, człowiek poszukuje odpowiedzi na pytania, odnoszące się przede wszystkim do niego samego. Jak z tymi pytaniami radzą sobie twórcy spektaklu? Przekonamy się na parkingu Sfery...

 

(-)
Materiał Teatru
5 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia