Kosmos już zdobyli

"Cyberiada" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatr Studyjny PWSFTv i T w Łodzi

«Zanim na 33. łódzkim Festiwalu Szkół Teatralnych (5 -10 maja) staną do rywalizacji z Akademią Teatralną z Warszawy. PWST z Krakowa i Wrocławia (filia uczelni krakowskiej), dyplomanci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej zaprezentowali swoje talenty i głośno o nich.

Po "Kamieniu" (teatralne wydarzenie) na podstawie tekstu Mariusa von Mayenburga zrealizowanym przez Grzegorza Wiśniewskiego, "Ślubie" (warto polecać) W. Gombrowicza przygotowanym przez Waldemara Zawodzińskiego i performatywnej bajce ekologicznej "Jungle People", ostatnią z dyplomowych realizacją studenci przenieśli się w kosmos.

"Cyberiada" według S. Lema ma szczególne miejsce w dyplomowych prezentacjach. To musical specjalnie powstały dla utalentowanego zespołu, a wyreżyserowany przez specjalizującego się w tym gatunku Wojciecha Kościelniaka. Muzyka Marcin Steczkowski, teksty piosenek Rafał Dziwisz.

Są fantazja i filozoficzny duch, jest zabawnie i z refleksją. Wszechświat się kręci wokół tego, co da się pojąć i co się filozofom nie śniło. Sławny (nie tak całkiem kryształowy) konstruktor Trurl wymyślił maszynę, która zrobi wszystko, ale tylko na literę "n". A jak sobie radzić, żeby 2+2 nie było siedem i jak nie dać się zawojować komecie, nawet najbardziej seksownej, i jak nazywać rzeczy po imieniu, czyniąc neologizmy strawnymi? Mnożą się skomplikowane sytuacje do rozłożenia na czynniki pierwsze. Konfrontacja technologii i refleksji splata wszystko w zgrabną opowieść o ludzkiej samotności, dążeniach i marzeniach niszczonych w zdehumanizowanym świecie.

Kto miał szczęście, mógł obejrzeć musical w EC1. W Hali Maszyn był grany przez trzy wieczory. Sceneria wybornie służyła kosmicznej opowieści. Miejsce stawiało wysoko poprzeczkę przed zespołem, który miał do pokonania nie lada przestrzenie, śpiewał, grał i precyzyjnie mieścił się w chorograficznych układach autorstwa Jarosława Stańka.

Przestrzeń daje sytuacjom inną perspektywę i wizualną atrakcyjność, ale "Cyberiada" przygotowana przez Kościelniaka pozostaje atrakcyjnym i świetnie brzmiącym głosem w sprawie, którą pisarz filozof nazywał zabijaniem człowieka w człowieku. Młodzi aktorzy z klasą zdobyli kosmos.»

Renata Sas
Express Ilustrowany
21 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia