Koszalińscy artyści wyróżnieni

13. Festiwal "Rzeczywistość Przedstawiona"/8. Festiwalu "Niemen Non Stop"

Beata Niedziela, aktorka BTD i grupa wokalna Studio Batuta Voices z Teatru Variete Muza - koszalińscy artyści zostali wyróżnieni na dwóch festiwalach.

Aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Beata Niedziela [na zdjęciu] została nagrodzona na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu za rolę Claudii w spektaklu "Kobieta z przeszłości" w reżyserii Eweliny Marciniak. Jurorzy - Zenon Butkiewicz, Jacek Rakowiecki i Jacek Sieradzki obejrzeli 13 przedstawień teatrów z całej Polski. Sztuka "Kobieta z przeszłości" premierę miała w czerwcu ubiegłego roku. W recenzji "Głosu" o pisaliśmy: "(...) dla Beaty Niedzieli rola Claudii to rola życia. Przez cały czas aktorka jest napięta niczym struna. Gra każdy centymetr jej ciała. Twarz wyraża emocje, a słowa stają się tylko ich potwierdzeniem". To samo zauważyli jurorzy i wyróżnili artystkę nagrodą w wysokości 2 tys. złotych.

Beata Niedziela jest aktorką Bałtyckiego Teatru Dramatycznego od 2008 roku. Przyjechała do Koszalina po ośmiu latach przerwy w tym zawodzie. I od razu zyskała sympatię widzów. O swojej wymarzonej roli w wywiadzie dla "Głosu" mówiła: - Moim marzeniem nie jest konkretna rola czy postać, ale uzyskanie na scenie maksymalnej prawdy - prawdy emocji i prawdy ludzkich zachowań, bo one, bez względu na gatunek czy rodzaj sztuki, zawsze się obronią. Chcę grać tak, by widz miał poczucie, że obcuje na scenie z autentycznym człowiekiem, a nie papierową postacią.

Wyróżnieni za pracę artystyczna zostali też soliści Teatru Variete Muza, którzy tworzą grupę wokalną Studio Batuta Voices. Zespół zajął trzecie miejsce na 8. Festiwalu Młodych Talentów "Niemen Non Stop" w Słupsku. To pierwszy i jedyny w kraju festiwal, poświęcony pamięci, legendzie i fenomenowi "polskiego artysty wszech czasów". Jego popularność z roku na rok jest coraz większa, a od trzech lat ma charakter międzynarodowy. Jego wysoką rangę artystyczną gwarantuje udział wybitnych postaci polskiej sceny i kultury muzycznej oraz "żywych" legend - artystów blisko współpracujących z Niemenem w latach 60. i 70.

Studio Batuta Voices tworzą: Michalina Olszewska, Beata Kępa i Paweł Barów. Młodzi artyści zaprezentowali dwa utwory: "Ten los, zły los", oraz "Sen końca i początku". Jeśli chcesz posłuchać młodych wokalistów, okazja ku temu szukuje się w sobotę - w Teatrze Variete Muza podczas zaduszek jazzowych (godz. 20). Artyści zaprezentują również utwory, dzięki którym zdobyli nagrodę na słupskim festiwalu.

Joanna Krężelewska
Głos Koszaliński
3 listopada 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...