Kraków jest gotowy na spektakl o gejach

"Lubiewo" - reż. Piotr Sieklucki - Teatr Nowy w Krakowie

- Czy Kraków jest gotowy na takie przedstawienie? Myślę, że tak. Udowodniły to chociażby ostatnie wybory parlamentarne, podczas których zwyciężyła u nas transseksualistka Anna Grodzka. Coś się zaczyna zmieniać w tej krakowskiej, mieszczańskiej mentalności - mówi Sieklucki, reżyser "Lubiewa".

To może być najgłośniejsza premiera teatralna roku. W sobotę na deskach Teatru Nowego w Krakowie zobaczymy "Lubiewo" - sceniczną adaptację kontrowersyjnej powieści Michała Witkowskiego. Spektakl reżyseruje Piotr Sieklucki [na zdjęciu].

- Czy Kraków jest gotowy na takie przedstawienie? Myślę, że tak. Udowodniły to chociażby ostatnie wybory parlamentarne, podczas których zwyciężyła u nas transseksualistka Anna Grodzka. Coś się zaczyna zmieniać w tej krakowskiej, mieszczańskiej mentalności - mówi Sieklucki.

"Lubiewo" to opowieść o dwóch starzejących się homoseksualistach. Mężczyźni przybrali fikcyjne imiona - Patrycja i Lukrecja. Młodość upłynęła im na miłosnych "polowaniach", o których do tej pory opowiadają z rozrzewnieniem. Do miejskiego parku już jednak nie chodzą. Pozostała im tylko starość i samotność w gomułkowskim bloku.

O adaptacji "Lubiewa" Piotr Sieklucki myślał od kilku lat. Gdy jednak chciał swój pomysł zrealizować, pojawiły się problemy ze skompletowaniem obsady.

- Potrzebowałem dojrzałych aktorów, którzy zagrają Patrycję i Lukrecję. I okazało się, że krakowscy aktorzy mają mnóstwo oporów przed tymi rolami. Rozmawiałem z ośmioma i za każdym razem mi odmawiano - wyznaje Sieklucki.

W obsadzie zobaczymy więc tylko jednego aktora z Krakowa - Pawła Sanakiewicza. W pozostałe role wcielą się Edward Kalisz i Dariusz Maj, artyści związani z Wrocławiem. Narratorką całej opowieści jest Krystyna Czubówna.

- Pierwsza część "Lubiewa", którą pokażemy w ten weekend, nie powinna wzbudzić wielu kontrowersji. Za to druga odsłona, którą przygotowujemy na przyszły rok, będzie bardzo bulwersująca. Pokażemy w niej młodych aktorów i głośny wątek plaży - zapowiada reżyser.

Dla Piotra Siekluckiego pierwsza część "Lubiewa" jest bliska przerysowanej burlesce czy operetce. Na sobotnią premierę wszystkie bilety są już wyprzedane. Na piątkowy i niedzielny spektakl zostały tylko pojedyncze miejsca.

Premiera "Lubiewa" odbędzie się w sobotę w Teatrze Nowym.

Paulina Korbut
Polska Gazeta Krakowska
4 listopada 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia