Krakowska Bagatela na Obliczach Teatru

XIV Polkowickie Dni Teatru

23 marca do Polkowic przyjedzie "Tramwaj zwany pożądaniem". Inscenizację legendarnej sztuki Tennessee Williamsa, w wykonaniu Teatru Bagatela z Krakowa, obejrzy publiczność XIV Festiwalu Oblicza Teatru.

Główną bohaterką sztuki jest Blanche DuBois, nadwrażliwa, znerwicowana, starzejąca się nauczycielka, która przyjeżdża w odwiedziny do swojej siostry Stelli i jej męża Stanleya, mieszkających w Nowym Orleanie. Blanche pragnie w domu krewnych odpocząć i zapomnieć o kilku ostatnich, bardzo dramatycznych latach swojego życia. Jej przedłużająca się wizyta wywołuje jednak tylko rosnące napięcie między bohaterami, które doprowadzi do tragicznego finału.

W najsłynniejszej adaptacji filmowej sztuki, w reż. Eli Kazana, w rolę Blanche wcieliła się Vivien Leigh (nagrodzona za tę kreację Oscarem). Prostackiego szwagra zagrał Marlon Brando. Fragmenty tego legendarnego filmu prezentowane są podczas krakowskiej inscenizacji. Pełnią tu funkcję ironicznego komentarza do wydarzeń rozgrywających się na scenie.

Przedstawienie wyreżyserował Dariusz Starczewski. Nie było to jego pierwsze spotkanie z dramaturgią Tennessee Williamsa - wcześniej, również w krakowskiej Bagateli, zrealizował "Szklaną menażerię".

Główną rolę w "Tramwaju zwanym pożądaniem" reżyser powierzył Magdalenie Walach (szerszej publiczności znanej z seriali telewizyjnych: "M jak miłość", "Twarzą w twarzą", "Pensjonat pod różą"). Na scenie zobaczymy także Renatę Przemyk - wokalistkę i kompozytorkę, którą publiczność polkowickiego festiwalu w ubiegłym roku nagrodziła Złotym Miedziakiem za muzykę do spektaklu "Szyc" Teatru Barakah w Krakowie.

(-)
Materiały Organizatorów
21 marca 2012

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia