Krakowska bohema spotka się w magazynach rekwizytów

w zabytkowych magazynach Teatru im. Słowackiego

Za półtora roku w zabytkowych magazynach Teatru im. Słowackiego powstanie miejsce spotkań artystycznej bohemy Krakowa i mieszkańców miasta.

W XIX-wiecznym budynku zagoszczą pracownie artystyczne, sale prób, kawiarnia, kabaret i scena kameralna połączone z przestrzenią ekspozycyjną oraz klubem.

Projekt pod roboczą nazwą "R3" to szansa na drugie życie dla teatralnych magazynów przy ul. Radziwiłłowskiej 3. Przedsięwzięcie realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada gruntowną rewitalizację zabytkowego obiektu. Umowę o współpracy dyrekcja Teatru im. Słowackiego (gospodarz budynku) podpisała już z przedstawicielami wyłonionej w przetargu firmy Rawelin z Grodziska Mazowieckiego. Roboty budowlane ruszyć mają lada dzień. Na ich realizację firma ma 20 miesięcy.

Magazyny wzniesione w roku 1896 według projektu Jana Rzymkowskiego to architektura w stylu modernistycznym z neogotyckimi wstawkami na elewacji. Od momentu powstania obiekt pełnił funkcję zaplecza magazynowego sceny Teatru Miejskiego im. Juliusza Słowackiego.

- To zabytek, który wprost domaga się kapitalnego remontu. Ponieważ teatr nie dysponuje środkami na jego rewitalizację, a nie może ich zapewnić również urząd marszałkowski, którego instytucją jest nasz teatr, zdecydowaliśmy się wykorzystać szansę pozyskania środków poprzez partnerstwo publiczno-prywatne - tłumaczy Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego. Firma Rawelin zainwestuje w projekt około 8 mln zł. W zamian przez 20 lat dysponować będzie połową budynku, który fizycznie pozostanie w rękach teatru.

Projekt rewitalizacji, którego opracowania podjęła się pracownia Dresler Studio, zakłada odświeżenie stalowych konstrukcji ścian i ceglanych murów oraz podzielenie przestrzeni szklanymi przegrodami. - Zależy nam na zachowaniu surowego charakteru budynku. Podstawowy cel to odczyszczenie jego poprzemysłowej architektury - tłumaczy właściciel biura Grzegorz Dresler.

Na pierwszym piętrze i poddaszu, które pozostaną w użytkowaniu teatru, powstaną warsztaty krawieckie oraz olbrzymia, mająca powierzchnię 200 metrów kwadratowych sala prób. - Szczególnie ta ostatnia potrzebna jest nam jak powietrze - mówi dyrektor Orzechowski.

Na parterze i w podziemiach, które przejdą we władanie firmy Rawelin, powstaną kawiarnia teatralna wraz z zapleczem gastronomicznym oraz pracownia artystycznych zdjęć.

W przestrzeni holu wejściowego zaaranżowana zostanie ekspozycja multimedialna prezentująca kolekcje strojów i dekoracji teatralnych. Będzie też ekspozycja militariów oraz rekwizytów teatralnych. - Ta specjalnie zaprojektowana przestrzeń będzie najważniejszym elementem partnerskiej oferty teatru, w którą wniesiemy swój wkład w postaci aktywności artystycznej i potencjału twórczego - dodaje dyrektor Orzechowski. W podziemiach pojawi się klub, a całość będzie w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

- Podchodzę do tego projektu bardzo osobiście, ponieważ moi rodzice związani byli z Teatrem im. Słowackiego. Matka blisko 30 lat występowała na jego deskach - zdradza Kron. - Radziwiłłowska się zmienia. Kiedy jesienią przyszłego roku oddamy gotową inwestycję, miejsce to ożyje nie tylko w sensie architektonicznym, ale przede wszystkim społeczno-kulturalnym.

Dawid Hajok
Gazeta Wyborcza Kraków
18 maja 2010

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...