Krakowska osłona Festiwalu ROT / CZERWONE. 10 lipca 2013

Między Mettmann a Krakowem

ROT / CZERWONE to polsko-niemiecki festiwal teatralny, odbywający się w ramach Biennale Neanderland, którego organizatorem jest Okręg Mettmann (Kreis Mettmann).
Biennale to cykl imprez odbywających się co dwa lata w całym powiecie, czyli w ponad dziesięciu miastach.

W tym roku tematem głównym tego wielkiego wydarzenia jest próba przyjrzenia się niemieckiej i polskiej kulturze. Do udziału w Biennale Neaderland zostali zaproszeni polscy partnerzy – Teatr KTO, Teatr "A" i organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy "ULICZNICY" w Gliwicach.

Hasłem, które przyświeca tegorocznej edycji jest kolor czerwony (ROT), który widnieje na polskiej i niemieckiej fladze. Bogata symbolika tego koloru (miłość, zdrada, krew, zemsta), daje artystom szerokie pole do interpretacji. Festiwal w Niemczech trwa od 7-ego czerwca do 7-ego lipca. Zobaczymy na nim m.in. Kleinewelttheater, Theater Minestrone, Theater ZWAR, Bremer
Shakespeare Company.

Krakowski akcentem są prezentacje Teatru KTO, który zrealizował wielką paradę teatralną w Mettmann z okazji rozpoczęcia festiwalu (7 czerwca) oraz spektakl Ślepcy (8 czerwca). Obecnie KTO przy współpracy ze stroną niemiecką i specjalnie na potrzeby festiwalu ROT przygotowuje spektakl plenerowy Ziemia obiecana (reż. Jerzy Zoń), którego premiera odbędzie się 6 lipca br. w Niemczech.
Na krakowską odsłonę Festiwalu ROT / CZERWONE zapraszamy 10 lipca 2013 roku.

Gościem specjalnym krakowskiej odsłony festiwalu będzie Starosta Okręgu Mettmann Pan Thomas
Hendele.
www.teatrkto.pl | www.neanderland-biennale.de

Program:
17.00 Emigranci
→ Teatr KTO, ul. Gzymsików 8
19.00 Ziemia obiecana
→ Rynek Główny od strony kościoła św. Wojciecha
20.00 Na Broadwayu
→ Rynek Główny od strony Ratusza
21.00 Nosferatu
→ Rynek Główny od strony Ratusza
Na wszystkie spektakle wstęp wolny
Na spektakl Emigranci obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr tel.12 633 89 47

"Emigranci"
Produkcja Festiwal ROT/ CZERWONE, Czeslaw Golebiewski (Polnisches Restaurant Gdanska Oberhausen) & Theater G. Oberhausen (Polska / Niemcy)
Wg Sławomira Mrożka. Reżyseria: Michał Nocoń.
Występują: Torsten Bauer, Michał Nocoń
Trwa przeraźliwie pusty sylwestrowy wieczór. Zaprawiony groteską, absurdem, tanim koniakiem i sentymentalną logiką. Bohaterowie spektaklu, żyjący w obcym kraju, próbują oswoić rzeczywistość na swój sposób. Jeden przyjmuje rolę „roboczego wołu", drugi „intelektualisty". Jednak każdego z nich wciąż wyprzedza cień świadomości bycia „obcym". Spektakl przygotowany w ramach Festiwalu ROT / CZERWONE jest w zamierzeniu dwujęzyczny.
Podobnie jak bohaterowie spektaklu AA i XX należą do dwóch różnych rzeczywistości, tak aktorzy mówiący w dwóch językach podkreślają tym samym fenomen pozornie wspólnego doświadczenia czasu teraźniejszego. Naturalnie rodzi się tak często zadawane pytanie – czy język stanowi swoistą barierę w teatrze?

"Ziemia Obiecana"
Teatr KTO i Kreis Mettmann (Polska / Niemcy)
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń. Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka. Opracowanie muzyczne: Roman Ślazyk.
Aktorzy: Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Bartek Cieniawa (Polska); Karolina Kolodziej, Melissa Pohlmann, Carsten Caniglia (Niemcy).
Muzycy: Grzegorz Bauer – perkusja, Konrad Ligas – akordeon, Roman Ślazyk – gitara basowa (Polska); Simon Duscha – trąbka, Lukas Piel – gitara, Mike Szadzik – saksofon (Niemcy).
Celem projektu jest próba uchwycenia różnic kulturowych i przyjrzenia się stereotypom funkcjonującym w mentalności Polaków i Niemców. Artyści z Polski i Niemiec przedstawią wynik wspólnej pracy teatralnej. Towarzyszyć im będzie polsko-niemiecki zespół muzyczny.
Efektem tego teatralno-muzycznego eksperymentu będzie stworzenie wspólnego języka, czytelnego dla niemieckiej i polskiej publiczności. Ta „czytelność" wynika również z pozawerbalnego charakteru przedstawienia. Metodą wspólnej improwizacji aktorów i muzyków, Jerzy Zoń chce pokazać widzom dwie kultury, dwie tradycje. To, co je różni i to, co je łączy.
Spektakl Ziemia obiecana to ekspresyjna i pełna poezji historia dwóch rodzin. Groteskowy styl kreowanych postaci i relacji buduje dystans i dowcip.

"Na Brodwayu"
Circus Monte Sandino (Niemcy)
Młodzież w Peter-Ustinov-Gesamtschule w Monheim am Rhein ma dość nietypowe lekcje wychowania fizycznego. W czwartkowe popołudnia uczniowie w wieku od 11 do 18 lat spotykają się bowiem na zajęciach... cyrkowych i wspólnie tworzą Circus Monte Sandino. Proceder ten trwa od 1988 roku, kiedy to dwójka nauczycieli rozpoczęła zajęcia cyrkowe – akrobatyka, monocykle, żonglerka i wspólne budowanie przedstawień, z którymi co roku ruszają w trasę.

"Nosferatu"
N.N. Theater Neue Volksbühne Köln-Kolonia (Niemcy)
Autor: Bram Stoker. Reżyseria: George Isherwood. Muzyka: Antje von Wrochem.
Występują: Michl Thorbecke, Oliver Schnelker, Christine Per, Irene Schwarz, Antje von Wrochem. N.N. Theater przenosi na scenę przejmującą historię śmierci, gry cieni i erotycznej namiętności, w której groza jest przemieszana z humorem. Jest to hołd Teatru N.N. dla Friedricha Wilhelma Murnaua, wielkiego reżysera niemych filmów. Publiczność doświadczy doznań podobnych do wizyty w starym kinie z okresu Republiki Weimarskiej, gdzie dialogi zastępowało bogactwo nastrojowej muzyki wykonywanej na żywo.

Ula Swałtek
Informacja nadesłana
5 lipca 2013

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...