Krakowski pomnik Adama Mickiewicza w Katowicach

Artyści na cokoły - 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima 2017

Festiwal MATERIA PRIMA zaprasza na odsłonięcie repliki pomnika Adama Mickiewicza będącego wizualnym symbolem Krakowa. Zrobiona w skali prawie 1:1 kopia słynnego „Adasia" zostanie ustawiona na placu przed Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, już w piątek 16 grudnia.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się o godz. 14.00 z udziałem pomysłodawcy akcji i dyrektora teatru Groteska Adolfa Weltschka. Po uroczystości, przy pomniku młodzież Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego przeczyta fragmenty utworów Adama Mickiewicza.

Uroczystość poprzedzona zostanie – o godz. 13.30 – zorganizowanym przy pomniku briefingiem dla dziennikarzy. Serdecznie zapraszamy!

Odsłonięcie pomnika jest częścią akcji performatywnej przygotowanej przez teatr Groteska: ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich. Dalekosiężnym celem akcji jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich, złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie (głosować będzie można przy pomniku lub przez Internet: www.materiaprima.pl). Do tej pory krakowski Adam Mickiewicz odwiedził Wrocław a także Kraków, gdzie zmierzył się z oryginałem. Jeszcze w grudniu pomnik pojedzie do Warszawy.

Tym działaniem teatr Groteska pragnie zwrócić uwagę na istnienie sztuki wysokiej i podjąć próbę przywrócenia jej właściwego miejsca i rangi w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej znaczenie w budowaniu dobrze rozumianej i potrafiącej efektywnie funkcjonować wspólnoty.

Akcja ARTYŚCI na COKOŁY jest zapowiedzią rozpoczynającej się 18 lutego przyszłego roku w Krakowie 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, będącego jednym z najciekawszych przeglądów najlepszych zespołów na świecie. Festiwal udowadnia, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, i że prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych oraz od wieku. Podczas festiwalu zaprezentują się teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy. Większość z tych zespołów będzie w Polsce po raz pierwszy.

(-)
Dziennik Teatralny Katowice
15 grudnia 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia