Krakowskie sceny ożyły nocą

7. Noc Teatrów w Krakowie

To była bardzo długa noc, pełna wrażeń i wydarzeń. Niczym w Szekspirowskim "Śnie nocy letniej", bohaterowie VII Nocy Teatrów przeplatali się z elfami - widzami - tancerzami w tajemnych zakamarkach Krakowa i na jego wielkich scenach.

Zaprezentowało się 10 stałych i ponad 30 nieinstytucjonalnych teatrów. Wejściówki na spektakle teatralne rozeszły się błyskawicznie - pierwszy widz zjawił się w "Bagateli" po wejściówkę o... czwartej nad ranem. Sale teatralne, kluby i piwnice były nabite publicznością, widownia Teatru Ludowego pękała w szwach, bo tam właśnie "zwiedzano" "Kochanowo i okolice".
Jak zwykle tłumy widzów szturmowały drzwi teatrów, gdzie raz w roku można było obejrzeć spektakle za darmo. A co się działo w plenerach! Ponieważ pogoda dopisała, to śpiewaliśmy wraz z Martą Bizoń w ogródku i tańczyliśmy wraz z Baletem Cracovia Danza.
Na Rynku Głównym nie można było szpilki wetknąć, takie tłumy - większe niż w roku ubiegłym, jak twierdzą "teatralni księgowi" - podziwiały artystów z KTO, a także odwiedzały Scenę pod Ratuszem. "Bagatela" bawiła "Oknem na parlament", na "Układ" też miejsc zabrakło, a "Zbrodnię i karę" wyświetlano na telebimie.
Podczas długiej sobotniej nocy wręczona została Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego, która przyznawana jest przez prezydenta Krakowa. W tym roku uhonorowano nią twórców i wykonawców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Odebrali ją m.in. Iwona Kempa - reżyserka spektaklu oraz aktorki: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska i Anna Tomaszewska, a także pianista Dawid Rudnicki. Nagrodę wręczono w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który podczas spektaklu w sobotnią noc wypełniony był do ostatniego miejsca.
- Tak wspaniałych aktorek mógłby pozazdrościć Krakowowi każdy teatr w Polsce - powiedział profesor Jacek Popiel, odczytując werdykt. A Iwona Kempa, dyrektorka Małopolskiego Ogrodu Sztuki, dodała, iż jest bardzo szczęśliwa, "będąc głównym ogrodnikiem w tym pięknym miejscu".
Noc Teatrów wpisała się już w krajobraz kulturalny Krakowa i miejmy nadzieję, że przez kolejne lata będzie jedną z piękniejszych teatralnych wizytówek miasta.
Organizatorami VII Nocy Teatrów byli Urząd Miasta Krakowa oraz Teatr KTO.

(-)
Dziennik Polski
18 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia