Krawiec Niteczka najlepszy

19. Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA

W sobotę zakończył się XIX Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2015. Obejrzało go ponad tysiąc widzów. Jury nagrodziło spektakl z Katowic.

Jury złożone z członków Szkolnej Rady Teatralnej, działającej przy Olsztyńskim Teatrze Lalek, uznało, że najlepszy spektakl to "Krawiec Niteczka" [na zdjęciu] Teatru Ateneum z Katowic.

- Przedstawienia, które przyjechały do Olsztyna z Kielc, Gdańska, Warszawy, Białegostoku i Katowic obejrzało blisko 1200 widzów - mówi Katarzyna Gałęska-Ilczyna, koordynatorka pracy artystycznej OTL. - Były to przede wszystkim dzieci olsztyńskich szkól, ale też podopieczni ośrodków specjalnych z regionu. Nasz festiwal rozpoczęliśmy spektaklem dla dorosłych i młodzieży. Były to "Sklepy cynamonowe" zrealizowane w Teatrze Kubuś z Kielc. Zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie "Baltic. Pies na krze" Teatru Miniatura z Gdańska. Podstawą scenariusza były autentyczne wydarzenia z 2010 roku. Teatr Baj z Warszawy zaprezentował bardzo poetycki spektakl "Gęś, śmierć i tulipan". Z Katowic przyjechał wspomniany "Krawiec Niteczka", a z Białegostoku "Robot i motylek". Tydzień zakończyła inscenizacja OTL "Opowiem wam bajkę".

Udało mi się obejrzeć tylko jedną sztukę. "Baltic..." był rzadką w Polsce odpowiedzią na prawdziwe, dramatyczne wydarzenia. Rzadką, bo Amerykanie o psie, który przetrwał trzydniowy samotny rejs po Wiśle i Bałtyku, nakręciliby film. Pies został uratowany przez załogę statku Morskiego Instytutu Badawczego w Gdyni. Historia psa obiegła świat. Jest to też wielkie przyrodnicze widowisko.

Bardzo liczyłam na to, że Teatr Miniatura przeniesie nas, za pomocą teatralnej magii w wir tamtych wydarzeń. Tak się nie stało, choć w spektaklu znalazło się kilka pięknych ujęć i kilka fajnych pomysłów. Warto dla porównania skonfrontować spektakle OTL z gościnnymi występami i po raz kolejny dojść do wniosku, że mamy w Olsztynie znakomity teatr lalkowy.

Ewa Mazgal
Gazeta Olsztyńska
25 listopada 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...