Kreacja człowieka niewinnego

"Przyjaciel" - reż: Krzysztof Rekowski - Teatr Polski w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy do Malarni w piątek 25 listopada o godzinie 19.30 oraz w sobotę i niedzielę 26-27 listopada o godzinie 17.00. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego "Przyjaciel", wraca po ponad rocznej przerwie spowodowanej modernizacją Malarni

Dramat „Przyjaciel" Radosława Paczochy otrzymał główną nagrodę w drugiej edycji konkursu dramaturgicznego METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2009 zorganizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu.

Pisząc „Przyjaciela" starałem się sfotografować stan świadomości człowieka, który bez względu na to, czy jest winien zarzucanych mu czynów, musi stworzyć przekonującą kreację. Jeżeli jest winny musi przekonująco zagrać niewinnego. A jeśli jest niewinny to i tak zmuszony jest w bardziej przekonujący sposób niż dotychczas „stworzyć” wizerunek człowieka niewinnego. Konieczność nieustannego odpowiadania na zarzuty w sposób nieunikniony powoduje głębokie zmiany w świadomości oskarżonego, który jak szachista musi z odpowiednim wyprzedzeniem przewidywać pytania oskarżycieli. Chcąc tego czy nie wpuszcza w końcu do swojej głowy ich głos. W ten sposób w jego świadomości rodzi się przewrotna zależność od tego, czemu stara się zaprzeczyć. Przyparty do muru próbuje najpierw wyobrazić sobie wizerunek człowieka niewinnego, a potem dostosować siebie do tego wizerunku. Ciągle musi pamiętać o tym, że nawet jeżeli jest niewinny to i tak jego niewinność może nie wystarczyć do przekonania oskarżających. Dlatego jego świadomość nie ma ani chwili odpoczynku. Cały jej wysiłek musi iść w stronę obrony siebie. Tylko siebie jako kogo? Ofiary czy przestępcy?

Radosław Paczocha

***

Bilety w cenie 25 zł (ulgowy) i 35 zł (normalny).
Biuro Obsługi Widzów
Telefoniczna rezerwacja biletów: (61) 852 05 41, 852 56 28
Internetowa rezerwacja biletów: rezerwacja@teatr-polski.pl

(-)
Materiały Teatru
23 listopada 2011

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...