Kreacje dwóch gwiazd na gliwickiej scenie

"Wszechogarniająco" - reż. Tomasz Man - Teatr Miejski w Gliwicach

Ewa Dałkowska i Maria Pakulnis zagrają aktorki na skraju kariery w walce o ostatnią kreację w komediodramacie „Wszechogarniająco" Nikołaja Kolady w reżyserii Tomasza Mana. Polska prapremiera odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach 16 lutego.

Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru Miejskiego w Gliwicach i warszawskiego Teatru Imka. W zawiązku z tym mogliśmy zaprosić do współpracy aktorki posiadające w swoim dorobku artystycznym znakomite kreacje sceniczne i filmowe.

„Wszechogarniająco" to starcie dwóch aktorskich osobowości - Ewy Dałkowskiej i Marii Pakulnis. Grają spotkanie dwóch dojrzałych kobiet, które przez lata rywalizowały na scenie i w życiu prywatnym. Nie odniosły spektakularnych sukcesów. Teraz jedna z nich ma szansę, być może ostatnią, na główną rolę. Postanawia jeszcze raz zawalczyć o swój sukces. Druga ma jej w tym pomóc. Aktorki razem z widzami zadadzą sobie pytania: czy to może się udać? Czy doświadczenie życiowe sprawi, że spotykając się ostatni raz na scenie będą potrafiły zapomnieć o urazach? Czy z wiekiem stajemy się mądrzejsi, bardziej świadomi? Czy rozumiemy więcej?

- Była kiedyś piosenka „Życie to jest teatr" grupy RSC z Rzeszowa, a ja jestem z Rzeszowa – mówi Tomasz Man reżyser, dramatopisarz. – Nasz spektakl będzie również o tym, że życie jest teatrem, o tym jak wspaniałe aktorki nie rozróżniają już granicy pomiędzy życiem a sceną, a kiedy jej zabraknie to jakby brakowało tlenu – duszą się. Dlatego same przychodzą do sali prób i próbują nową sztukę, którą napisała Wiera.

Gliwicka prezentacja, 16 lutego, będzie polska prapremierą „Wszechogarniająco" w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. 

Maria Pakulnis aktorka teatralna, filmowa oraz radiowa. Ukończyła warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współtworzyła sukcesy najważniejszych warszawskich teatrów - Współczesnego, Dramatycznego i Ateneum. Grała m.in. w „Mahagonny", „Burzy", „Małej Apokalipsie" Zaleskiego, „Śnie nocy letniej" Englerta. Występowała w filmach: „Konsul", „Obywatel Piszczyk", „Dekalog III", „Ekstradycja" i „Ekstradycja 2", czy „Rozdroże cafe".

Ewa Dałkowska ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała w zespole Teatru Śląskiego oraz Teatru Powszechnego, w opozycyjnym Teatrze Domowym, w Kabarecie Pod Egidą, a obecnie w Nowym Teatrze kierowanym przez Krzysztofa Warlikowskiego. Zagrała w jego spektaklach – „(A)polonii", „Końcu" i „Opowieściach afrykańskich według Szekspira".

Występowała w filmach: „Medium", „Bez znieczulenia", „Skazany na Bluesa", „Korczak" i „Body/Ciało".

Koprodukcja Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru IMKA

(-)
Materiał Teatru
10 lutego 2018
Portrety
Tomasz Man

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki