Kreatywnie w Muzeum Śląskim

W piątek 23.09 rusza kolejna edycja Szychty Kreatywnej.

Tegoroczna edycja jest poświęcona rzemiosłu, nie tylko jako wytworom ludzkich rąk, ale również rzemieślnikom – twórcom i projektantom. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wiele innych. Również plejada zaproszonych gości zapowiada się niezwykle interesująco.

Szychta Kreatywna rozpocznie się panelem dyskusyjnym poświęconym dziedzictwu przemysłowemu. Prowadzące panel wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowią się, czy kobiety projektują inaczej, co się stało z ideą „szklanych domów", czy i w jakim stopniu dziedzictwo przemysłowe może inspirować oraz kto wygrał, a kto przegrał na rewitalizacji.

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. przedstawiciele Pracowni 44Sto, BroKat, Tom Bensari, Aleksander Kądziela (AK Design), Paulina Adamska (Stowarzyszenie Serfenta), Sveinung Krokann Berg, Joar Skrede, Karolina Jakowieńko czy przedstawiciele Fabryki Pełnej Życia.

„Szychta kreatywna" to projekt realizowany przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego w ramach działań skupionych wokół „Przebudowy i adaptacji zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach".
Panelom dyskusyjnym towarzyszyć będą warsztaty rzemieślnicze dla osób dorosłych. Podczas takich zajęć będzie można nauczyć się tkać własne makatki, poznać tajniki tapicerstwa oraz spróbować swoich sił w plecionkarstwie. Warsztaty poprowadzą: Anna Niedzielska ze Snop Design, Aleksander Kądziela z AK Design i Stowarzyszenie Serfenta.

To jednak nie wszystko! Od 5 listopada w ramach Szychty na bis zobaczyć będzie można wystawę Autoportret rzemieślnika skomponowaną z czterech instalacji Bogdana Kosaka. Ten interdyscyplinarny projekt, w którym główną rolę odgrywa ceramika, jest próbą spojrzenia na rzemiosło z trzech perspektyw – pracy, miejsca, dziedzictwa, czyli podstawowych czynników decydujących o trwaniu rzemiosła. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach.
W trakcie trwania wystawy będzie można wziąć udział w dyskusji poświęconej monograficznej publikacji Autoportret rzemieślnika. Gośćmi spotkania, które odbędzie się 18 listopada, będą: Irma Kozina, Tomasz Mikołajczak oraz Bogdan Kosak.

Zwieńczeniem projektu Autoportret rzemieślnika będą warsztaty UFO – TALERZ dla sąsiada, autorski projekt Bogdana Kosaka realizowany z Beatą Kosak od 2012 roku. Scenariusz jest prosty: na warsztaty uczestnicy przynoszą własne, domowe porcelanowe talerze, stare, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramików osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dając talerzom drugie życie.

SPOTKANIA I DYSKUSJE

23.09 (piątek), godz. 18.00, DZIEDZICTWO PRZEMYSŁOWE – WYZWANIE I SZANSA
Bilety: 1 zł (przez system)
Miejsce: parter budynku CSP

Czy kobiety projektują inaczej? Co się stało z ideą „szklanych domów"? Czy i w jakim stopniu dziedzictwo przemysłowe może inspirować? Jak projektować dobrze? Kto wygrał, a kto przegrał na rewitalizacji?
A rozmawiać będziemy m.in. z przedstawicielami gliwickiej Pracowni 44sto i Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.
Rozmowę prowadzić będą: Monika Iwanowska, Magdalena Niziołek i Agata Picheń-Kowalska.

7.10 (piątek), godz. 18.00, RZEMIEŚNIK – PROJEKTANT – ARTYSTA
Bilety: 1 zł (przez system)
Miejsce: parter budynku CSP

Czy są jeszcze rzemieślnicy? Czy każdy rzemieślnik to artysta i czy każdy artysta to rzemieślnik? Jaką rolę odgrywa projektant? Czy rzemieślnikiem lub artystą może zostać każdy? Jaką rolę odegrali rzemieślnik, projektant i artysta w czasie projektowania kopalni? Czy krzesło, filiżanka mogą być dziełami sztuki? Na to i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć wspólnie z naszymi gośćmi: Aleksandrą Kądzielą (AK Desing), Tomem Bensarim (założycielem Bensari Ebenistes), Pauliną Adamską (Serfenta) i Markiem Głogowskim (biodesignerem, Reishidesign), a pytać będzie Anna Dudzińska (dziennikarka, radio 357).

21.10 (piątek), godz. 18.00, OD PROJEKTU DO REALIZACJI. ESTETYKA I EKOLOGIA W REWITALIZACJI
Bilety: 1 zł (przez system)
Miejsce: parter budynku CSP

Jak mądrze czerpać z materialnego i niematerialnego dziedzictwa? Co to znaczy „dobrze zaprojektowane"? Co chcą nam powiedzieć stare, opuszczone budynki przemysłowe, dawne kamienice i osiedla? Jak rozmawiać o trudnym dziedzictwie? Czy architektura może się zestarzeć? Jak odpowiedzialnie nadawać nowe znaczenie przestrzeniom opuszczonym i zapomnianym?
A pytać będziemy: Sveinung Kroken Berg (Norweski Instytut Kultury), Macieja Frantę (architekta, Franta Group), Karolinę Jakoweńko (współzałożycielkę Fundacji „Brama Cukermana", szefową Domu Pamięci Żydów Górnośląskich filii Muzeum w Gliwicach), Agatę Stronciwilk (kulturoznawczynię i historyczkę sztuki), Piotra Drygałę (Fabryka Pełna Życia Dąbrowa Górnicza).
Prowadząca: Anna Dudzińska (dziennikarka, radio 357).
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

WARSZTATY DLA OSÓB DOROSŁYCH

1.10 (sobota), godz. 10.00–14.30 (z przerwą kawową), TKANIE OZDOBNEJ MAKATKI – Snop Design – Anna Niedzielska
Bilety: 20 zł (przez system)
Miejsce zbiórki: przy kasie głównej
Materiały zapewnia organizator
Warsztaty dla osób dorosłych

Pasjonatka ludowości, tradycji i rzemiosł dawnych, przedmiotów z historią i duszą, wciąż poszukującą nowych – starych dróg, sposobów i technik zapomnianych. Na co dzień prowadzi pracownię SNOP design, w której... naturalnie plecie ;-) – bo natura jest źródłem i drogowskazem działań jej pracowni.
Tu ważna jest tradycja, więc inspiracji nieustannie poszukuje w historii i ludowości. W poszukiwaniach sięga poza granice państw i kultur. Wyobraźnia nie zna ograniczeń.

https://snop.design/

15.10 (sobota), godz. 10.00 (z przerwą kawową), WARSZTATY Z MISTRZEM TAPICERSTWA – AK Design Aleksander Kądziela
Bilety: 20 zł (przez system)
Miejsce zbiórki: przy kasie głównej
Materiały zapewnia organizator
Warsztaty dla osób dorosłych

Ekspert w dziedzinie mebli tapicerowanych, psycholog biznesu, renowator oraz biegły rzeczoznawca mebli tapicerowanych, drewnianych i antyków. To tylko część tytułów, które można przypisać Aleksandrowi Kądzieli z AK Design – mistrzowi tapicerstwa. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał jako mały chłopiec w pracowni swojego ojca Kazimierza Kądzieli. Aleksander Kądziela jest również autorem książki „Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble" oraz cieszących się olbrzymim zainteresowaniem warsztatów „Tapicer w akcji" i „Akcja renowacja". Dla Muzeum Śląskiego mistrz Kądziela przeprowadzi warsztaty z tworzenia ozdobnej poduszki.
www.aleksanderkadziela.pl

29.10 (sobota), godz. 10.00 (z przerwą kawową), WARSZTATY PLECIONKARSKIE – SERFENTA
Bilety 20 zł (przez system)
Miejsce zbiórki: przy kasie głównej
Materiały zapewnia organizator

Stowarzyszenie Serfenta jest akredytowaną organizacją UNESCO w obszarze niematerialnego dziedzictwa kultury. Jego członkowie piszą o sobie: „Specjalizujemy się w plecionkarstwie, które jest jednym z najstarszych tradycyjnych rzemiosł na świecie. Od 15 lat prowadzimy etnograficzne badania terenowe w Polsce i za granicą. Zmapowaliśmy polskie plecionkarstwo i udostępniliśmy efekty naszej pracy w formie książek, filmów i wystaw. Jesteśmy autorami modelu biznesowego »From research to business«, który prezentuje naszą drogę rozwoju – od badań do biznesu. Współpracujemy z partnerami z całego świata, m.in. Norwegią, Japonią, Koreą Południową, Tajlandią. Nasza pracownia znajduje się w Cieszynie, wyjątkowym mieście na polsko-czeskiej granicy".
https://serfenta.pl/

SZYCHTA NA BIS „Autoportret rzemieślnika", 4–27.11.2022

W listopadzie zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Autoportret rzemieślnika" skomponowanej z czterech instalacji autorstwa Bogdana Kosaka. W każdej z nich główną rolę odgrywa ceramika, a jej dopełnieniem są fotografie i wideo. Autor chce zainteresować nas spojrzeniem na rzemiosło z trzech perspektyw – pracy, miejsca, dziedzictwa, czyli podstawowych czynników decydujących o trwaniu rzemiosła. Przedstawiając „nowego" rzemieślnika, za podstawowe cechy uznaje się m.in. kreatywność i wszechstronność. Czy nie mieliśmy z tym do czynienia już wcześniej, czy nie powinniśmy mówić raczej o odrodzeniu rzemiosła? O przywróceniu dawnego porządku, w którym rzemieślnik panował nad całym procesem powstawania nowego przedmiotu? Próbą odpowiedzi na postawione wyżej pytania jest interdyscyplinarny projekt „Autoportret rzemieślnika", łączący w sobie elementy nauki, sztuki, dizajnu i rzemiosła.

W trakcie trwania wystawy zapraszamy do uczestnictwa w dyskusji dotyczącej monograficznej publikacji „Autoportret rzemieślnika" z udziałem: Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, Irmy Koziny, Tomasza Mikołajczaka oraz Bogdana Kosaka.

Podsumowaniem projektu będą warsztaty „UFO – TALERZ dla sąsiada", autorski projekt Bogdana Kosaka realizowany z Beatą Kosak od 2012 roku. Talerz jako przedmiot symboliczny w naszej kulturze, obiecujący gościnność i pożywienie. Symbol domu, pokoju i dostatku.

4.11 (piątek), godz. 18.00, wernisaż wystawy „Autoportret rzemieślnika"
Wstęp wolny
Miejsce: parter budynku CSP

18.11 (piątek), godz. 18.00, spotkanie wokół publikacji „Autoportret rzemieślnika"
Bilety: 1 zł (przez system)
Miejsce: Biblioteka Muzeum Śląskiego, budynek administracyjny, poziom -2
Goście: Bogdan Kosak, Irma Kozina, Tomasz Mikołajczak
Moderator: Magdalena Niziołek

26.11 (sobota), godz. 11.00, warsztaty „UFO – TALERZ dla sąsiada"
Bilety: 20 zł (przez system)
Miejsce: zbiórka przy kasach głównych

Zadaniem warsztatów nie jest wyprodukowanie kolejnego ładnego przedmiotu. To pożądany, ale uboczny efekt, a głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, o ile więcej nas łączy, niż dzieli. Czasem wystarczy niewielki gest z naszej strony i złe, obce UFO okazuje się dobrym, podobnym do nas sąsiadem.

Scenariusz jest prosty: na warsztaty uczestnicy przynoszą własne, domowe porcelanowe talerze, stare, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramików osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dając talerzom drugie życie.

Dzięki nowej, indywidualnej dekoracji porcelana odzyska blask, dawne znaczenie i nowe zastosowanie. Warsztaty będą również okazją do poszerzenia wiedzy na temat produkcji porcelany i wkładu tego rodzaju ceramiki w rozwój kultury w Polsce i w Europie.

Anna Kopaniarz
Muzeum Śląskie w Katowicach
22 września 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia