„Król Maciuś Pierwszy" dla szkół

"Król Maciuś Pierwszy" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Banialuka w Bielsku-Białej

Aż 25 776 uczniów obejrzało przedstawienie Teatru Lalek Banialuka „Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka (reżyseria Konrad Dworakowski) w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół.

Przedstawienie rejestrowane było w ubiegłym tygodniu. W pokazach uczestniczyli widzowie z 540 szkół na terenie całego kraju. Widowisko Banialuki cieszy się popularnością wśród widzów i uznaniem krytyki.

Otrzymało m.in. Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie, gdzie wyróżniono także Marikę Wojciechowską za plastykę spektaklu oraz Piotra Klimka za muzykę do przedstawienia. Kompozytor otrzymał także nagrodę za najlepszą muzykę podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu.

Ponadto inscenizację doceniło Jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, które przyznało jej nagrodę za najlepszy spektakl. „Jury postanowiło nagrodzić w ten sposób problematykę poruszoną w spektaklu, grę aktorów oraz oprawę scenograficzną. W szczególny sposób komisja doceniła interakcję głównego bohatera z widownią, co pozwoliło głębiej wniknąć w jego świat."

Spektakl „Król Maciuś Pierwszy" będzie można zobaczyć ponownie w maju w siedzibie Teatru Lalek Banialuka.

(-)
Materiał Teatru
5 marca 2018

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...