"Król Roger" wg Warlikowskiego w Opéra Bastille

"Król Roger" - reż:Krzysztof Warlikowski - L\\\'Opera Bastille

Operacja Szymanowskiego to tegoroczny przebój europejskich scen. Kolejną premierę szykuje w Paryżu Krzysztof Warlikowski.

Będzie to kolejna inscenizacja przygotowana przez tego reżysera w Opéra Bastille. - Pracuje mi się tu bardzo dobrze, teraz mam znakomity zestaw wykonawców, brakuje tylko nieco więcej czasu - powiedział "Rz" Krzysztof Warlikowski. 

Wspiera go jak zawsze Małgorzata Szczęśniak, autorka scenografii, w roli tytułowej wystąpi znakomity Mariusz Kwiecień. W obsadzie czwartkowej premiery znalazło się więcej polskich nazwisk: Jadwiga Rappé (Diakonissa) i śpiewający na stałe we Francji Wojtek Smilek (Archidiakon). Pasterzem będzie Amerykanin Eric Cutler, Roksaną Olga Pasiecznik. Muzycznie spektakl przygotowuje Kazushi Ono. 

Krzysztof Warlikowski zapowiada, że w "Królu Rogerze" dostrzegł konflikt między społeczeństwem a jednostką broniącą prawa do indywidualnego sposobu życia. Ten rodzaj odczytania to dowód, że dzieło Szymanowskiego stanowi inspirujący materiał dla współczesnego teatru. 

Przez lata uważano, że "Króla Rogera" nie da się w atrakcyjny sposób pokazać na scenie. Nawet najwybitniejsi dyrygenci 

- Charles Dutoit i Simon Rattle - także doceniali wyłącznie walory muzyki Szymanowskiego i poprzestawali na koncertowych wykonaniach "Króla Rogera". 

Obecnie tej opery przestali się bać reżyserzy teatralni. Po znakomicie przyjętych inscenizacjach Mariusza Trelińskiego w Petersburgu i Edynburgu, w maju br. "Króla Rogera" wystawiła Opera w Bonn. Reżyser Stefan Blunier także przeniósł akcję do naszych czasów. 

Kolejne inscenizacje przygotowuje Brytyjczyk David Pountney w koprodukcji austriacko-hiszpańskiej. 23 lipca odbędzie się premiera na festiwalu w Bregencji, natomiast 2 listopada spektakl pojawi się na scenie Teatro Liceu w Barcelonie.

Jacek Marczyński
Rzeczpospolita
16 czerwca 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia