Król zagości w teatrze

"Król " - reż. Monika Strzępka - Teatr Polski w Warszawie

Opowieść o targanej konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi Warszawie u progu drugiej wojny światowej. Socjaliści dzień w dzień stawiają czoła falangistom, agresja i przemoc rządzą na ulicach, spolaryzowane media podsycają konflikt – mit zjednoczonej Polski zaczyna upadać…

Monika Strzępka i Paweł Demirski przenoszą na scenę głośną powieść Szczepana Twardocha.

Monika Strzępka – reżyserka teatralna. Zadebiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy realizacją tekstu Anny Bednarskiej „Z twarzą przy ścianie". Rok później, przy okazji pracy w Teatrze Wybrzeże poznała Pawła Demirskiego.

Od tego czasu, jako duet: Strzępka-reżyserka i Demirski-dramaturg zrealizowali szereg zaangażowanych społecznie spektakli, m.in. „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, za który otrzymali główną nagrodą na 3. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie, „W imię Jakuba S." w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Nie-boska komedia", „Wszystko powiem Bogu!", „Bitwa warszawska 1920" i „Triumf woli" w Starym Teatrze w Krakowie.

Spektakl „Król" jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

(-)
Materiał Teatru
9 maja 2018
Portrety
Monika Strzępka

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia