Krótkie podsumowanie nadchodzącego sezonu

Nowy sezon w Teatrze im. Kochanowskiego

Sezon 2017/2018 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie sezonem zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, które wzbogacą nasz repertuar o kolejne tytuły skierowane do szerokiego grona widzów.

Jeszcze we wrześniu odbędą się dwie pierwsze premiery. "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reż. Giovanny'ego Castellanosa (premiera: 9 września 2017) oraz "Ostatni gasi światło" Vojtěcha Štěpánka w reż. Norberta Rakowskiego (premiera: 22 września 2017). Pierwsza to realizacja polskiej klasyki dramatu. Spektakl dla miłośników teatru klasycznego, opartego przede wszystkim na słowie i grze aktorskiej. Drugi zaś to projekt wyjątkowy ze względu na międzynarodową współpracę, którą nawiązał nasz Teatr. Na scenie zobaczymy aktorów polskich oraz czeskich we współczesnym tekście czeskiego autora z komediowym zacięciem. Światowa prapremiera, która odbyła się w Klicperovo Divadlo w Hradec Králové zapewniła nam zaproszenie na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.

Naszych widzów czeka również realizacja zwycięskiego projektu I edycji konkursu Modelatornia. Daria Kopiec wyreżyseruje spektakl oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz "Zakonnice odchodzą po cichu" (premiera: 10 listopada 2017). Przedstawienie pod tym samym tytułem ukaże zamknięty dla obcych świat pełen surowych zasad i trudnych wyborów, w którym miłość i Bóg nie zawsze odgrywają pierwszoplanowe role.

Znany opolskiej publiczności z realizacji spektaklu "Coś pomiędzy" Tomasz Cymerman, wyreżyseruje tekst francuskiego dramatopisarza Georges'a Perec'a "Podwyżka" (premiera: grudzień 2017). Pełna absurdu sztuka z aptekarską dokładnością analizuje karkołomną walkę o tytułową podwyżkę, którą stoczyć musi główny bohater - jeden z trybików korporacyjnej machiny. Ponadto, "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" Bolesława Leśmiana w reż. Magdy Streker (premiera: luty 2018), "Kto się boi Virginii Wolf?" Edwarda Albee'a w reżyserii Kuby Kowalskiego (premiera: luty 2018), najnowszy spektakl Piotra Ratajczaka we współpracy z Piotrem Rowickim - "Kolaboranci" na podstawie powstającego właśnie reportażu Angeliki Kluźniak (premiera: marzec 2018) oraz koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach - "Wątpliwość" Johna Patricka Shanley'a w reż. Norberta Rakowskiego (premiera po 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych). W zależności od ewentualnych dodatkowych środków, o które stara się Teatr, planujemy również kolejną koprodukcję, tym razem z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu.

W nadchodzącym sezonie nie zapominamy o działaniach edukacyjnych. Ich częścią będzie spektakl "Beze mnie" autorstwa niemieckiego dramatopisarza Michaela Müllera w reż. Piotra Ratajczaka. Projekt wyjątkowy ze względu na miejsce prezentacji przedstawienia - opolskie szkoły.

W repertuarze jeszcze na ten rok zaplanowaliśmy również komedię, której tytułu jeszcze nie możemy zdradzić, ale zapewniamy, że będzie to rozrywka na najwyższym poziomie!

Zapraszamy również na spotkania z cyklu KLASYKA CZYTANA, w ramach którego odbędą się czytania polskiej klasyki realizowane przez młodych reżyserów z udziałem aktorów naszego Teatru. Pierwsze czytanie tekstu Tadeusza Różewicza "Do piachu" w reż. Marty Streker już 26 września.

Nowe nazwiska, fascynujące tytuły, mnóstwo pomysłów i planowanych projektów, czyli krótkie podsumowanie nadchodzącego sezonu, który chcielibyśmy, by przeżyli Państwo z nami! Zapraszamy!

(-)
Materiał Teatru
7 września 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia