Krucha jak Ida

"Ida Kamińska" - reż. Gołda Tencer - Teatr Żydowski w Warszawie

Joanna Szczepkowska jest świetną aktorką; ma wszystkie walory, by zagrać Idę Kamińską; jest tak samo krucha - powiedziała PAP Gołda Tencer, autorka scenariusza i reżyser nowego spektaklu Teatru Żydowskiego. Premierę monodramu "Ida Kamińska" zaplanowano na 15 marca.

"Ida Kamińska" to jeden ze spektakli przygotowanych przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w związku z 50. rocznicą Marca '68.

Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer napisała swój scenariusz na podstawie sztuki Henryka Grynberga pt. "Mój teatr". Rolę wybitnej żydowskiej aktorki powierzyła Joannie Szczepkowskiej.

Swoją decyzję obsadową uzasadniła w środę w rozmowie z PAP: - Szczepkowska jest świetną aktorką - i to było jedyne kryterium wyboru. A przy tym ma wszystkie walory, by zagrać Idę Kamińską - jest tak samo krucha - dodała.

- Ida Kamińska była wspaniałą aktorką i dobrym człowiekiem. Poznałyśmy się już po jej wyjeździe z Polski. Ona stworzyła podwaliny pod całą kulturę powojenną Żydów w Polsce - podkreśliła Tencer.

- A w ogóle o tym, że była fascynującą osobą - nie trzeba mówić - bo wszyscy o tym wiedzieli. Reżyserowała, tłumaczyła sztuki, jedyna polska aktorka, która zdobyła nominację do Oscara - dodała.

Dyrektor Teatru Żydowskiego zaznaczyła, że "pamięta o Idzie całe życie", a będąc teraz dyrektorem Teatru Żydowskiego kontynuuje "jak gdyby jej tradycję i pamięć - podobnie jak Szymona Szurmieja, który był 45 lat dyrektorem tego teatru".

Gołda Tencer poinformowała też o podpisaniu stałej współpracy z Teatrem im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. - Wczoraj byłam w Łodzi. I muszę powiedzieć o wielkim wydarzeniu. Byli wczoraj obecni pani prezydent Hanna Zdanowska, pan dyrektor Krzysztof Dudek, pan dyrektor Andrzej Bart - i podpisaliśmy umowę o współpracy z łódzkim Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka. Po latach Teatr Żydowski wraca do swoich korzeni i będzie raz w miesiącu grał w Łodzi - mówiła Gołda Tencer.

- Cieszę się, bo Łódź jest też moim rodzinnym miastem. I do tego teatru jako dziecko i młoda osoba chodziłam zawsze jak tylko Teatr Żydowski przyjeżdżał, a przyjeżdżał bardzo często. Wtedy siadywaliśmy na drugim balkonie, już nie ma tego balkonu niestety, ale wczoraj siedząc tam, miałam wrażenie, że na scenie tego teatru były jak gdyby dybuki i dusze naszych aktorów, którzy tam grali - wyjaśniła.

- Spektakl "Ida Kamińska" zagramy w Łodzi 27 marca - w Międzynarodowy Dzień Teatru - zapowiedziała reżyser.

Spektakl opowiada o "marcowej emigrantce" - wieloletniej dyrektor artystycznej Teatru Żydowskiego - Idzie Kamińskiej. W powszechnej opinii krytyków "była wybitną artystką teatralną i filmową", jak dotąd jedyną polską aktorką, która otrzymała nominację do nagrody Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Otrzymała ją w 1967 r. za kreację sklepikarki w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa.

"Miała 5 lat, kiedy pierwszy raz stanęła na scenie. Odtąd teatr stał się jej domem z oknami otwartymi na świat. Bo wszędzie, Nowy Jork czy Tel-Awiw, Londyn czy Paryż, Wrocław czy Łódź - gdy tylko się pojawiała, widziano w niej wielką aktorkę, znakomitą reżyserkę" - czytamy na stronie Teatru Żydowskiego.

Ida Kamińska (ur. 4 września 1899 r. w Odessie, zm. 21 maja 1980 r. w Nowym Jorku) była córką aktorki Estery Racheli Kamińskiej i aktora oraz reżysera Abrahama Izaaka Kamińskiego. W latach 1949-53 była dyrektorką Teatru Żydowskiego w Łodzi, a następnie w latach 1953-55 Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i w latach 1955-68 Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Była również twórczynią spektakli. Inscenizowała sztuki nie tylko z repertuaru żydowskiego, ale także polskiego i światowego. W wyniku antysemickiej nagonki w 1968 r. zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Przedstawienie będzie grane w języku polskim na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie.

Scenografię zaprojektowała Izabela Chełkowska. Muzykę skomponowaną przez Pawła Szamburskiego na żywo w trakcie przedstawienia grać będą: Maurycy Idzikowski, Radek Polakowski i Paweł Szamburski.

Premiera 15 marca o g. 19.00. Kolejny spektakl - 16 marca br.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
10 marca 2018
Portrety
Gołda Tencer

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...