Kryminał ekologiczny w Poznaniu

"Pomórnik" - reż. Emilia Sadowska - Teatr Polski w Poznaniu

Gdy już wydawało się, że po psychoanalitycznej wolcie w "Domu dziennym, domu nocnym" (1998) i nomadycznych "Biegunach" (2007), Olga Tokarczuk niczym nie jest w stanie zaskoczyć, przyszedł... kryminał

Tak przynajmniej część krytyków odebrała powieść "Prowadź swój dług przez kość umarłych" z 2009 roku. Raczej błędnie, gdyż Tokarczuk nie tyle podpięła się pod nurt literatury sensacyjnej, co urządziła sobie przednią zabawę w ramach jego twórczej stylizacji. Z wychwyceniem humorystycznej tonacji nie miała natomiast problemu Emilia Sadowska. Jej sceniczna adaptacja utworu to brawurowa gra konwencją kryminału, w której w równym stopniu co intryga liczy się satyryczny obraz polskiej prowincji.

Akcja spektaklu pt. "Pomórnik. Kryminał ekologiczny", jak i literackiego pierwowzoru, toczy się na sudeckiej wsi. Główna bohaterka - niejaka Janina Duszejko jest emerytowaną nauczycielką, która zajmuje się astrologią i tłumaczeniem pism Williama Blake\'a. Ponadto nie jest jej obcy los miejscowych zwierząt. Zaangażowana w akcje przeciwko myśliwym, pierwsza wpada na trop zagadkowych zbrodni popełnianych w okolicy. Kto jednak uwierzy starej wariatce od horoskopów?

Sztuka Sadowskiej miała swą premierę we wrześniu ubiegłego roku, na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Do obsady inscenizacji reżyserka zaprosiła m.in. Barbarę Krasińską, Zbigniewa Walerysia, Michała Kaletę i Teresę Kwiatkowską. Ważną rolę w spektaklu odgrywają scenografia i kostiumy, zaprojektowane przez Katarzynę Stochalską.

ŁB
Kulturaonline
4 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia