Krystyna Janda przyjacielem Teatru Nowego

"Piosenki z teatru" - Teatr Polonia

Krystyna Janda przyjacielem Teatru Nowego

Drugim wydarzeniem w ramach festiwalu "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice 2009" był recital Krystyny Jandy. Interpretowanych przez nią piosenek można było słuchać w scenerii Pałacu Poznańskiego, zatem dla wielbicieli talentu aktorki z pewnością było to niezwykłe przeżycie. Publiczność dopisała, więc kolejny (po spektaklu ulicznym "Czas matek" Teatru Ósmego Dnia z Poznania) punkt festiwalowego programu okazał się strzałem w dziesiątkę.

Krystyna Janda odwiedziła Łódź kilka miesięcy temu, dokonując uroczystego odsłonięcia gwiazdy swego zmarłego męża Edwarda Kłosińskiego w łódzkiej Alei Gwiazd. Widać było, że artystka jeszcze nie pogodziła się z odejściem tego wybitnego polskiego operatora filmowego, ojca dwóch jej synów. Jednak wtedy przypomniała także, że z Łodzią związana jest emocjonalnie właśnie ze względu na osobę Kłosińskiego, dlatego zorganizowany przez Teatr Nowy recital zatytułowany „Piosenki z teatru” z pewnością był dużym przeżyciem nie tylko dla publiczności.  

Utwory, które śpiewała aktorka, pochodzą z przedstawień teatralnych, jakie reżyserowała Janda, dlatego stały się one doskonałym materiałem do stworzenia osobistego, autorskiego koncertu. W pamięć zapadają szczególnie te z tekstami autorstwa Agnieszki Osieckiej z przedstawienia „Biała Bluzka” oraz wykonania francuskich piosenek pochodzących z inscenizacji „Kobiety zawiedzionej” Simone de Beauvoir. Ciekawym akcentem, którym śpiewająca aktorka pożegnała się z publicznością, były utwory Marleny Dietrich ze spektaklu „Marlena” Pam Gems. Krystynie Jandzie z pewnością nie można odmówić scenicznej charyzmy, która pozwala zapanować nad widownią.  

Przygoda Teatru Polonia (którego założycielką i największą gwiazdą jest Krystyna Janda) z Festiwalem zorganizowanym przez Teatr Nowy dopiero się zaczęła, ponieważ 18 lipca będziemy mieli okazję obejrzeć „Lament na placu Konstytucji” oraz „Starość jest piękna”, czyli dwa przedstawienia warszawskiego teatru. Wszystkie odbywające się w ramach Festiwalu wydarzenia są bezpłatne, trudno zatem o lepszy sposób na spędzenie wakacyjnego weekendu. Pełny harmonogram Festiwalu „Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice 2009” znajduje się na stronie www.nowy.pl

Olga Ptak
Dziennik Teatralny Łódź
30 czerwca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia