Kryzysowy obraz współczesnego mężczyzny

"Peer Gynt" - reż. Rafał Sabara - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego trwają próby do spektaklu "Peer Gynt" Henryka Ibsena w reżyserii Rafała Sabary. Premiera sztuki odbędzie się jeszcze w kwietniu na dużej scenie teatru.

Jak poinformował w środę podczas spotkania z dziennikarzami Rafał Sabara, od wielu lat myślał o wystawieniu wierszowanego dramatu Ibsena, ale dyrektorzy teatrów obawiali się, że jest on zbyt archaiczny. Reżyser uznał jednak, że w tłumaczeniu Andrzeja Krajowskiego-Boli sztuka zyskała nowy, współczesny wymiar.

Według reżysera, "niewątpliwie tekst cechuje ostre i wnikliwe patrzenie na rzeczywistość". - Mam wrażenie, że pewne współczesne wątki zostały wyciągnięte, a poezja pozostała. W naszym spektaklu to, co zatraciło się w poezji i rymowankach tekstu archaicznego, powróci w obrazie i energii spektaklu - powiedział Sabara.

Jak tłumaczył, najbardziej uderzające dla niego jest zawarte w dramacie "przeświadczenie o pewnej złudności życia i ludzkich celów, nieustannego poszukiwania sensu, który we współczesnym świecie coraz bardziej się zatraca".

- Mam wrażenie, że Ibsen już wtedy wyczuł, że ludzie są uwodzeni, że świat nas uwodzi i coraz bardziej oddala od tego, kim naprawdę jesteśmy. To podstawowe pytanie: kim naprawdę jestem, w dzisiejszym odczytaniu sztuki jest bardzo mocne. Nie wiem, czy wówczas było tak dobitnie stawiane. Dla mnie jest niebywale dotkliwe, gdy szumwspółczesności bardzo zagłusza sens życia - powiedział reżyser.

Według dyrektora literackiego teatru, Anny Burzyńskiej, postać Peer Gynta - nawiązująca do syndromu Piotrusia Pana - odpowiada obrazowi współczesnego mężczyzny w kryzysie.

W spektaklu występują m.in. Marcin Kuźmiński (postać tytułowa), Krzysztof Piątkowski, Anna Tomaszewska, Marta Konarska, Rafał Dziwisz, Błażej Wójcik. Autorką scenografii i kostiumów jest Beata Nyczaj, choreografii - Dominika Knapik.

Rafał Sabara jest reżyserem, scenarzystą, producentem, absolwentem wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi oraz wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2003 roku w teatrze im. Słowackiego przygotował spektakl "Pod Mocnym Aniołem" według książki Jerzego Pilcha. Jest także autorem scenariuszy seriali telewizyjnych, m.in. "Miodowe lata", "Egzamin z życia", "Tancerze"; współautorem scenariusza do filmu "Jasne błękitne okna" Bogusława Lindy.

Henryk Ibsen (1828-1906) - najsłynniejszy dramaturg norweski, uważany jest za jednego z największych europejskich dramatopisarzy. Początkowo reżyserował w norweskich teatrach, potem sam zaczął pisać dramaty. Jego utwory, oparte w dużej mierze na motywach historycznych, legendach ludowych i sagach skandynawskich, nie zyskały jednak większego uznania jego rodaków. W 1864 r. wyjechał z Norwegii i kolejne 27 lat życia spędził w Niemczech i we Włoszech. Na emigracji zyskał uznanie i sławę.

Pierwszym jego znanym utworem stał się "Peer Gynt". Kolejne to m.in. "Podpory społeczeństwa", "Dom lalki", "Upiory", "Dzika kaczka" i "Hedda Gabler". Ibsen wrócił do Oslo w 1891 r. Zmarł w 1906 r.

(-)
PAP
19 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...