Krzysztof Stanienda - fortepian

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Krzysztof Stanienda urodził się 22 II 1986 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej w PSM im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Kontynuował naukę u prof. Marii Palmowskiej-Guz. W 2005 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina

Bierze czynny udział w wielu kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów-pedagogów m. in. Wierę Nosinę, Ewę Pobłocką, Katarzynę Popową-Zydroń, Piotra Palecznego, Andrzeja Jasińskiego, Bernarda Ringeisena, Różę Kostrzewską-Yoder, Stefana Kutrzebę i Andrzeja Tatarskiego, a także pracuje pod kierunkiem wybitnych kameralistów m. in. Lee Kum-Singa, Avedisa Kouyoumdjiana, Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz, Marii Szwajger-Kułakowskiej i Jerzego Marchwińskiego.

Został wyróżniony na konkursach pianistycznych w Żaganiu (1999) oraz w Piotrkowie Trybunalskim (2003). W roku 2007 zdobył Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

Koncertował na wielu estradach w kraju m. in. Warszawa (Filharmonia Narodowa), Gdańsk, Olsztyn, Festiwal Wieczory w Arsenale (Wrocław), Festiwal Muzyczne Konfrontacje w Stawisku (Podkowa Leśna), Europejski Festiwal Muzyki Kameralnej (Otwock), a także za granicą - Austria, Szwecja, Hiszpania. Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami takimi jak Lidia Grzanka-Urbaniak, Bartosz Bryła, Piotr Reichert, Jan Stanienda, Marcin Zdunik, Bartosz Karwowski i Michał Micker. W swoim repertuarze ma dzieła solowe i kameralne od baroku po XXI wiek.

Współtwórca zespołu "Chopin Quintet", z którym nagrywał dla firmy płytowej "Musica Sacra" kompozycje Juliusza Zarębskiego i Marcina Błażewicza, i za które to nagranie otrzymał nominację do Fryderyków 2008 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.

(-)
Materiały OiFP
13 grudnia 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...