Ksiądz z nosem klauna i w blond peruce

"To nie jest kraj dla..." - reż. Michał Walczak - Teatr Montownia

Przyznaję, nie lubię monodramów. Męczy mnie oglądanie wciąż tej samej postaci mówiącej o jednym i tym samym. Ale do spektaklu "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" te określenia wcale nie pasują!

Rafał Rutkowski, korzystając ze swojej elastyczności zarówno w geście, mimice, ale i w słowach, wprowadza na scenę całą plejadę postaci i robi to z ogromnym humorem i dystansem do samego siebie, do swojego zawodu, ale i do absurdów naszej codzienności. Mówi o rzeczach ważnych w zaskakująco absurdalnej scenerii, np. z czerwonym nosem klauna na pogrzebie komika. Humor jego show opiera się w dużym stopniu na delikatnym balansowaniu między kontrowersjami. Dla głęboko wierzących oburzające może być przedstawienie księdza jako osoby, która kazanie opiera w dużym stopniu na rozmowach o seksie i umieraniu. Dlatego zarówno wykonawca jak i publika z dystansem musi podejść do całej zabawy.

Rutkowski jest aktorem, którego niesie kontakt z widzami, bazuje na ich reakcjach i bardzo naturalnie prowadzi dialog, właściwie całe show to dialog. Aż chciałoby się, aby wśród widzów znalazł się jakiś śmiałek, który zaskoczyłby samego aktora. Ciekawa jestem, co z tego by wyniknęło. Po cichu myślę, że Rutkowski na to właśnie liczy, luźno traktując napisany scenariusz, puszcza do widzów oczko i czeka. W trakcie piątkowego spektaklu nie doczekał się równego sobie żartownisia i prowokatora, dlatego wieczór należał tylko do niego, do plejady wykolejonych bohaterów, których za pomocą jednego rekwizytu sprowadzał na scenę, doprowadzając tym samym publiczność do śmiechu. Świetna zabawa dla wszystkich, którzy na luzie traktują wszelkie konwenanse, a takich właśnie w przeróżnych kategoriach wiekowych w Chorzowie nie brakowało!

Magda Deptała
gazeta festiwalowa "Sztajgerowy Cajtung"
19 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia