Księżyc i marzenia

9. Transatlantyk Festival w Łodzi

Otwarcie Kina Łóżkowego w Pasażu Schillera będzie w czwartek 11 lipca wstępem do inauguracji 9. edycji (czwartej łódzkiej) Transatlantyk Festival, zaplanowanej na piątek 12 lipca. Wydarzenie potrwa do 19 lipca.

Organizatorzy festiwalu Transatlantyk zapowiedzieli w programie dwieście filmów, w tym pięćdziesiąt polskich premier, seanse w ramach lubianych sekcji Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego, spotkania z twórcami, master classes, debaty, warsztaty, nagrody oraz wyjątkowy konkurs natychmiastowej kompozycji. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny". Głównym kinem festiwalowym jest Cinema City Manufaktura.

Wśród gości festiwalu będą Arturo Ripstein, Wojciech Marczewski i Martha Coolidge, którzy poprowadzą master classes. Z Wojciechem Marczewskim, jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów, widzowie spotkają się w sobotę 13 lipca od godz. 13 w Klubie 77. Reżyser ma opowiedzieć między innymi o postrzeganiu wolności w kinie. Wcześniej, o godz. 12, w łódzkiej Alei Sław na ul. Piotrkowskiej odbędzie się uroczystość odsłonięcia gwiazdy artysty. Tego samego dnia (od godz. 16 w Cinema City) odbędzie się master class Marthy Coolidge, wielokrotnie nagradzanej reżyserki filmowej oraz pierwszej kobiety, która stoi na czele Gildii Amerykańskich Reżyserów. Artystka opowie o swoim warsztacie, karierze i najnowszym filmie, który będzie można zobaczyć podczas łódzkiego festiwalu - „Znajdę Cię". Gościem ostatniego master class, który odbędzie się 14 lipca (godz. 16, Cinema City) będzie natomiast Arturo Ripstein, laureat FIPRESCI Platinum Award 94. Legenda meksykańskiego kina opowie o swojej trwającej nieprzerwanie od pięciu dekad twórczości. Spotkanie poprowadzi Klaus Eder, krytyk filmowy, sekretarz generalny FIPRESCI.

Dyskusji na Transatlantyku będzie więcej. Zaplanowano np. spotkania prowadzone przez dziennikarza Rafała Woś. W debacie „Marzenie o dobrobycie dla wszystkich, czyli o tym, czy nowoczesna teoria pieniądza (MMT) oraz bezwarunkowy dochód podstawowy mogą zmienić nasz świat?" (13 lipca, godz. 17) udział wezmą dr Iwo Augustyński i dr Maciej Szlinder. O „Marzeniu o postępie w służbie człowiekowi, czyli czy roboty mogą pracować nie 'zamiast nas' lecz 'dla nas'" (14 lipca, godz. 17) gospodarz dyskutować będzie z dr Grzegorzem Lindenbergiem, zaś w towarzystwie prof. Andrzeja Szahaja dziennikarz i publiczność będą zastanawiać się nad „Marzeniem o Europie. Kto ukradł zwykłym ludziom sen o wspólnocie?"(15 lipca, godz. 16). Hasło „Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami?" przyświecać będzie dyskusji poświęconej sposobom komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. W rozmowie wezmą udział reżyserzy i krytycy - laureaci Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Debata odbędzie się po pokazie filmu „Hellhole" 14 lipca o godz. 15.30 w Cinema City. Na festiwalu zagoszczą też wykłady Uniwersytetu SWPS i Mównica Feministyczna oraz Lodołamacz - warsztaty skierowane do osób z branży filmowej, które mają już na koncie pierwsze doświadczenia w rozwijaniu projektów filmowych.

Wśród festiwalowych filmowych sekcji znajdziemy „Historię kina", „Filmowy klan urwisów", „Kalejdoskop", „Sezon", „Kino nocą", „Polówka". Filmy pokazywane w „Nowym kinie" powalczą o Transatlantyk Distribution Award, przeznaczoną na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. 28 filmów walczy w Konkursie Polskich Krótkich Metraży o Złotą Arkę i 10 tys. zł. Odbędą się także cztery retrospektywy: twórczości Arturo Ripsteina, Wojciecha Marczewskiego, Asifa Kapadii i Aleksieja Germana (ojca).

Szczególną propozycją jest międzynarodowy konkurs kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest, którego uczestnicy oglądają wybrany dla nich krótki materiał filmowy, po czym na oczach jury i publiczności tworzą spójną z nim kompozycję. Dwa etapy konkursu odbędą się odbędzie się w dniach 17 i 18 lipca w Teatrze Nowym im. K. Dejmka.

Bilety na pojedyncze seanse w Cinema City i kinie Kinematograf, gdzie także odbywają się festiwalowe pokazy kosztują 7 zł. Wejściówki do Kina Łóżkowego - 30 zł, a na seans, połączony z kolacją, w ramach Kina Kulinarnego - 200 zł.

Tegoroczna odsłona Transatlantyku to ostatnia łódzka edycja festiwalu przygotowana w ramach pierwszej, czteroletniej umowy z miastem. W sumie na wydarzenie z budżetu miasta przeznaczono 12 mln zł. Przed festiwalem jego pomysłodawca i dyrektor, Jan A.P. Kaczmarek, deklarował chęć kontynuacji współpracy. Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, mówił zaś, że decyzja, czy umowa z Transatlantykiem zostanie przedłużona zapadnie po tegorocznej odsłonie i merytorycznej ocenie wszystkich edycji.

Dariusz Pawłowski
Dziennik Łódzki
15 lipca 2019

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...