Księżyc i marzenia

9. Transatlantyk Festival w Łodzi

Otwarcie Kina Łóżkowego w Pasażu Schillera będzie w czwartek 11 lipca wstępem do inauguracji 9. edycji (czwartej łódzkiej) Transatlantyk Festival, zaplanowanej na piątek 12 lipca. Wydarzenie potrwa do 19 lipca.

Organizatorzy festiwalu Transatlantyk zapowiedzieli w programie dwieście filmów, w tym pięćdziesiąt polskich premier, seanse w ramach lubianych sekcji Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego, spotkania z twórcami, master classes, debaty, warsztaty, nagrody oraz wyjątkowy konkurs natychmiastowej kompozycji. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny". Głównym kinem festiwalowym jest Cinema City Manufaktura.

Wśród gości festiwalu będą Arturo Ripstein, Wojciech Marczewski i Martha Coolidge, którzy poprowadzą master classes. Z Wojciechem Marczewskim, jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów, widzowie spotkają się w sobotę 13 lipca od godz. 13 w Klubie 77. Reżyser ma opowiedzieć między innymi o postrzeganiu wolności w kinie. Wcześniej, o godz. 12, w łódzkiej Alei Sław na ul. Piotrkowskiej odbędzie się uroczystość odsłonięcia gwiazdy artysty. Tego samego dnia (od godz. 16 w Cinema City) odbędzie się master class Marthy Coolidge, wielokrotnie nagradzanej reżyserki filmowej oraz pierwszej kobiety, która stoi na czele Gildii Amerykańskich Reżyserów. Artystka opowie o swoim warsztacie, karierze i najnowszym filmie, który będzie można zobaczyć podczas łódzkiego festiwalu - „Znajdę Cię". Gościem ostatniego master class, który odbędzie się 14 lipca (godz. 16, Cinema City) będzie natomiast Arturo Ripstein, laureat FIPRESCI Platinum Award 94. Legenda meksykańskiego kina opowie o swojej trwającej nieprzerwanie od pięciu dekad twórczości. Spotkanie poprowadzi Klaus Eder, krytyk filmowy, sekretarz generalny FIPRESCI.

Dyskusji na Transatlantyku będzie więcej. Zaplanowano np. spotkania prowadzone przez dziennikarza Rafała Woś. W debacie „Marzenie o dobrobycie dla wszystkich, czyli o tym, czy nowoczesna teoria pieniądza (MMT) oraz bezwarunkowy dochód podstawowy mogą zmienić nasz świat?" (13 lipca, godz. 17) udział wezmą dr Iwo Augustyński i dr Maciej Szlinder. O „Marzeniu o postępie w służbie człowiekowi, czyli czy roboty mogą pracować nie 'zamiast nas' lecz 'dla nas'" (14 lipca, godz. 17) gospodarz dyskutować będzie z dr Grzegorzem Lindenbergiem, zaś w towarzystwie prof. Andrzeja Szahaja dziennikarz i publiczność będą zastanawiać się nad „Marzeniem o Europie. Kto ukradł zwykłym ludziom sen o wspólnocie?"(15 lipca, godz. 16). Hasło „Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami?" przyświecać będzie dyskusji poświęconej sposobom komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. W rozmowie wezmą udział reżyserzy i krytycy - laureaci Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Debata odbędzie się po pokazie filmu „Hellhole" 14 lipca o godz. 15.30 w Cinema City. Na festiwalu zagoszczą też wykłady Uniwersytetu SWPS i Mównica Feministyczna oraz Lodołamacz - warsztaty skierowane do osób z branży filmowej, które mają już na koncie pierwsze doświadczenia w rozwijaniu projektów filmowych.

Wśród festiwalowych filmowych sekcji znajdziemy „Historię kina", „Filmowy klan urwisów", „Kalejdoskop", „Sezon", „Kino nocą", „Polówka". Filmy pokazywane w „Nowym kinie" powalczą o Transatlantyk Distribution Award, przeznaczoną na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. 28 filmów walczy w Konkursie Polskich Krótkich Metraży o Złotą Arkę i 10 tys. zł. Odbędą się także cztery retrospektywy: twórczości Arturo Ripsteina, Wojciecha Marczewskiego, Asifa Kapadii i Aleksieja Germana (ojca).

Szczególną propozycją jest międzynarodowy konkurs kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest, którego uczestnicy oglądają wybrany dla nich krótki materiał filmowy, po czym na oczach jury i publiczności tworzą spójną z nim kompozycję. Dwa etapy konkursu odbędą się odbędzie się w dniach 17 i 18 lipca w Teatrze Nowym im. K. Dejmka.

Bilety na pojedyncze seanse w Cinema City i kinie Kinematograf, gdzie także odbywają się festiwalowe pokazy kosztują 7 zł. Wejściówki do Kina Łóżkowego - 30 zł, a na seans, połączony z kolacją, w ramach Kina Kulinarnego - 200 zł.

Tegoroczna odsłona Transatlantyku to ostatnia łódzka edycja festiwalu przygotowana w ramach pierwszej, czteroletniej umowy z miastem. W sumie na wydarzenie z budżetu miasta przeznaczono 12 mln zł. Przed festiwalem jego pomysłodawca i dyrektor, Jan A.P. Kaczmarek, deklarował chęć kontynuacji współpracy. Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, mówił zaś, że decyzja, czy umowa z Transatlantykiem zostanie przedłużona zapadnie po tegorocznej odsłonie i merytorycznej ocenie wszystkich edycji.

Dariusz Pawłowski
Dziennik Łódzki
15 lipca 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki