@KT ma 10 lat

Legnicka Gazeta Teatralna @KT

Internetowa gazeta, czyli serwis informacyjny Teatru Modrzejewskiej w Legnicy ruszył 25 czerwca 2006 roku. Pierwszy wpis @KT-u informował o przyznaniu „Bomby sezonu 2005/2006" aktorowi Bogdanowi Grzeszczakowi. Dziś @KT to tworzona na bieżąco kronika i cyfrowe archiwum legnickiego teatru, 7,5 tys. wpisów (tekstów, recenzji, relacji), ponad 5 milionów odwiedzin i zbiór, z którego bardzo chętnie korzystają dziennikarze, ludzie sceny, ale też wszyscy, którzy się interesują lub profesjonalnie zajmują się teatrem. Także ci, którzy piszą swoje licencjaty, magisterki, doktoraty czy habilitacje.

Pomysłodawcą, twórca i jednym redaktorem @KT-u jest Grzegorz Żurawiński (znany szerzej jako „Żuraw") , legnicki dziennikarz z olbrzymim doświadczeniem i wieloletnim stażem – od codziennego dziennika po telewizje. Jednoosobowo redagowany @KT działa w piątek i świątek, na urlopie i zza granicy. Do rzadkości należą dni, w których Legnicka Gazeta Teatralna nie publikuje nowych tekstów. Własnych i cudzych. Wspólnym mianownikiem dla tych publikacji jest to, że dokumentują one aktywność legnickiego Teatru Modrzejewskiej (głównie artystyczną, ale nie wyłącznie) i związanych z nim ludzi. Także tą realizowaną poza macierzystą sceną.

Archiwalnym walorem @KT-u jest, że nie dzieli informacji na ważne i błahe, na mądre i (na szczęście rzadko) głupie, na korzystne dla wizerunku legnickiej sceny i te, o których można powiedzieć, że byłoby lepiej, gdyby się nigdy nie ukazały. Dzięki wyszukiwarce w serwisie można znaleźć m.in. wszystkie, wyszperane skrupulatnie i skąd tylko się dało, recenzje z legnickich przedstawień. Zarówno te, z których teatr i jego twórcy byli dumni, jak i te, które bolały. Recenzje słuszne i pochopne, sprawiedliwe, jak i krzywdzące,  dociekliwe, i te pisane byle jak na kolanie. Zasada ta dotyczy zresztą nie tylko recenzji, ale wszelkich publikacji dotyczących legnickiej sceny. Także tych, które pisane były po angielsku, niemiecku, rosyjsku, czesku, serbo-chorwacku, macedońsku...

Wybranym kryterium publikacji i przedruków w @KT jest materialna prawda. Jeśli jakiś tekst się ukazał, to sam w sobie jest prawdziwy. Nawet wówczas, gdy nie są nimi zawarte w nim informacje lub opinie. Przemilczenie go, pominięcie w przedruku, nie zmieni tego faktu. Wiedza o tym, co o nas piszą i ewentualna polemika, są zawsze lepsze, niż zamiatanie pod dywan. W taki właśnie sposób codziennie tworzona jest, zapisywana na bieżąco, prawdziwa kronika legnickiego teatru - aktualne i przyszłe źródło wiedzy dla artystów, widzów, studentów i teatrologów. 7, 5 tysiąca opublikowanych tekstów to już w tej chwili zbiór porównywalny (to dla ludzi starej daty) z dwudziestotomową encyklopedią, której kolejne księgi mają po 300 stron.

Najchętniej odwiedzane wpisy? Reguła nie jest jasna, prawdopodobnie decydują o tym użyte słowa -klucze. Trzy najpopularniejsze to: „Z teatru do Emirates Airlines" (16 tys. odsłon), „Opowieść syberyjska oczami tiumeńskiego Polaka" (10 tys.) oraz „Niezłe sztuki znów w Legnicy (8,5 tys.). W języku angielskim to publikacja „1st International Theatre Festival „The City"" (7,8 tys. wejść).

Skąd nazwa @KT? To świetna i najkrótsza znana możliwość, by w trzech zaledwie literach połączyć trzy cechy gazety:  technologię, teatr i aktualność. Co przed laty doprowadziło do zabawnego incydentu. Redaktor, jako członek dziennikarskiego jury przyznającego nagrodę na legnickim Satyrykonie, przedstawiony został publiczności jako „naczelny gazety AKT". Chwilę później musiał tłumaczyć dwóm nastoletnim pannom, że nie organizuje rozbieranych sesji fotograficznych...

Żaden teatr na świecie nie ma takiej gazety, która inwentaryzuje wszystko - od hymnów pochwalnych po krytykę na poziomie gazetek ściennych. Żaden teatr na świecie nie pozwala na krytyczne uwagi pod swoim adresem w swojej gazecie, Nie zawsze się z Grześkiem zgadzamy, ale cenimy wysoko jest profesjonalizm, merytoryczność i klasę pióra w świecie, w którym nie zawsze te cechy są na porządku dziennym.

100 lat Aktowi życzymy i 200 lat Żurawiowi. Jacek Głomb i Drużyna Modrzejewskiej z Legnicy

Jacek Głomb
Materiał Teatru
29 czerwca 2016
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...