Kto inspiruje?

22 lipca w Galerii Pracowni Tadeusza Kantora otwarto pierwszą wystawę

Projekt "Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!" ma na celu zaprezentowanie procesu dostrzegania i ujawniania obecności związków pomiędzy ideami Kantora a zjawiskami w historii teatru, sztuk wizualnych, jak też w dziedzinach dotąd nie kojarzonych w sposób oczywisty z twórczością polskiego artysty - jak taniec, muzyka i szeroko rozumiany obszar działań performatywnych.

Na realizowany w kilku odsłonach w 2013 i 2014 roku projekt złożą się wystawy, działania performatywne oraz wydawnictwa.

W 2013 roku zaprezentowane zostaną dwie spośród trzech planowanych wystaw oraz dwa wydarzenia performatywne. Cricoteka wyda również trzy publikacje poświęcone życiu i twórczości Tadeusza Kantora.

Pierwsza z wystaw "Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie".

Wielopole Skrzyńskie, w którym urodził się i mieszkał artysta, było polsko-żydowskim miasteczkiem na południu Polski - "z jednej strony kościół, plebania i cmentarz - po drugiej stronie synagoga, ciasne uliczki żydowskie (). Obie strony żyły w symbiozie" - pisał o Wielopolu Kantor. Wystawa przedstawiając historię rodziny artysty i jej związki z Wielopolem Skrzyńskim jednocześnie ukazywać będzie ogromny wpływ, jaki na twórczość Tadeusz Kantora miało dzieciństwo spędzone w Wielopolu. Wystawa poświęcona zostanie pamięci Stanisława Bergera (Wuja Stasia - Zesłańca ze spektaklu "Wielopole, Wielopole") brata Heleny Kantor - matki artysty oraz Miry Rychlickiej aktorki Teatru Cricot 2 (odtwórczyni roli Wdowy po miejscowym fotografie ze spektaklu "Wielopole, Wielopole"). Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór dokumentów i materiałów archiwalnych dotyczących rodziny Kantorów i Bergerów, zdjęć i materiałów filmowych oraz prace Tadeusza Kantora.

Kurator: Józef Chrobak

więcej o projekcie Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! www.news.cricoteka.pl

22 lipca - 24 listopada 2013

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora

ul. Sienna 7/5

zwiedzanie po uprzednim uzgodnieniu terminu - (12) 422 83 32 poniedziałki, środy, czwartki i piątki - od 14.00 do 16.00 wtorki od 12.00 do 14.00 sobota i niedziela - nieczynne

(-)
Materiał Teatru
30 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...