Kto się boi Czarnego Luda?

"Amok moja dziecinada" - reż: Iwo Vedral -Teatr Nowy, Kraków

Czarny Lud to wcielenie dziecięcych lęków. Byle nie dać się złapać, byle szybciej uciekać. Co jednak kiedy ta demoniczna postać czai się w drugim pokoju, przed telewizorem albo za szkolnym biurkiem? Przeczuwana, a w końcu brutalnie uświadomiona? I czy jedyną formą obrony musi być atak?

Scena wyłożona wytartym, parkietopodobnym gumolitem. Niska drewniana ławka. Mikrofon. Czarny syntezator. Gitara. W tle wyświetlane kolejne obrazy „mrówkowców”, jak Miron Białoszewski na swój sposób określał budynki w blokowiskach. Gdzie podział się jednak „stróż latarnik”? Z pewnością nie ma go na tej szkolnej akademii, którą odgrywa przed nami trójka ugrzecznionych uczniów. Recytują, grają, śpiewają. Pozornie wszystko - według ich własnych zbyt uśmiechniętych refrenicznych zapewnień - znajduje się w jak najlepszym porządku, czy to w szkole, czy w domu. Tylko mimochodem dziewczyna opowiada o wbijaniu sobie cyrkla w przegub, mały grubasek grający na klawiszach upycha w siebie kolejną bułkę przygotowaną przez nadopiekuńczą matkę, a chłopak z gitarą nie potrafi wypowiedzieć jednego zdania bez nerwowego zająknięcia.  

Ofiary bezdusznego edukacyjnego systemu, ofiary mechanicznej rodzicielskiej miłości chwytają za broń. Niczym w komputerowej „strzelance” z zimną krwią wypełniają wojskową misję, likwidują wrogów, uśmiercają Czarnego Luda. Konsekwentnie zabijają w sobie to, co mieli najcenniejszego – niewinność. Posunęli się już zbyt daleko, by teraz się cofnąć. Zdejmują korekcyjne okulary w ciemnych rogowych oprawach i wyruszają na wojnę.

Odwołując się do autentycznej historii strzelaniny w postenerdowskim Erfurcie, gdzie grupa gimnazjalistów zaczęła strzelać do swoich nauczycieli, twórcy spektaklu Amok moja dziecinada w dosyć naiwny sposób obrazują świat, w którym zabrakło „stróża latarnika”, który oświetliłby drogę, wskazał kierunek. A przecież Czarny Lud nie śpi, odradza się z każdym następnym błyskiem wystrzału.

Magdalena Talar
Dziennik Teatralny Kraków
21 marca 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia